Hledej kešky s Českým rozhlasem

GPS přístroj - Foto: Irena Šarounová

GPS přístrojFoto: Irena Šarounová

V posledních letech se v mnoha zemích na světě hodně mluví o hře zvané Geocaching. Je to turistická hra, jejímž úkolem je za pomoci zařízení s GPS najít schovaný poklad, tedy tak zvanou „keš“ nebo „kešku“, jak se jí česky neformálně říká. Rozhlas má právě jednu zcela novou blízko vysílače Kleť na jihu Čech. Zcela nově je udělaná keš na budově Českého rozhlasu, která byla právě publikována pod názvem Voláme všechny Čechy. Keš Začátky rozhlasu bude brzy mít 2 500 nálezů. Nechcete tím jubilejním nálezcem být právě vy?

„Kešky“ mají podobu různě velkých schránek, které obsahují tzv. logbook – sešit nebo při malé velikosti schránky třeba jen pruh papíru, na který záznam o nálezu zapíšete a dále podle velikosti tužku, drobné předměty na výměnu apod. Údaje o její poloze a nápovědu, jak skrýš najít, zjistíte po přihlášení na mezinárodní stránky hry geocaching.com. Tam také později vystavujete na odiv ostatním hráčům své úspěchy. 

Cílem hledání není ani tak co nejvyšší počet pokladů, které „vykopete“ neboli tak zvaně „odlovíte“, ale návštěva zajímavých míst, u kterých jsou kešky umístěny. K takovým zajímavým místům by vás chtěl dovést i Český rozhlas. Proto jsme pro vás připravili velkou rozhlasovou putovní sérii „kešek“, umístěných na místech, která jsou pro rozhlas a jeho vysílání důležitá a se kterými je rozhlas nějakým způsobem spjat (budovy, historická místa, vysílače apod.). 

K tomu, abyste si informace o „keškách“ mohli přečíst, případně údaje načíst do svých GPS přístrojů (stačí i mobilní telefon, který má GPS), se musíte zaregistrovat na oficiálních stránkách hry Geocaching. Je to jednoduchý úkon (samozřejmě zadarmo), který vás k ničemu nezavazuje. Pokud byste tápali, můžete si všechny informace o hře a jejích pravidlech prostudovat na českých stránkách Geocachingu

Naše hra Hledej kešky s Českým rozhlasem se bude postupně rozšiřovat o nové a nové kešky po celém území České republiky a doufejme i v zahraničí. Začít však můžete již dnes. 

Keš číslo 1: 

Budova Českého rozhlasu Vinohradská 12 - Foto: Karel Šanda

Budova Českého rozhlasu Vinohradská 12Foto: Karel Šanda

První místo, kam bychom vás chtěli zavést, je historická budova Českého rozhlasu (dříve Československého) na Vinohradské ulici 12 v Praze 2. Keš se jmenuje Voláme všechny Čechy! Základní údaje o ní si můžete přečíst i bez přihlášení zde, kompletní informace včetně výchozích souřadnic získáte až po přihlášení na geocaching.com

Hledání jejího umístění je provázeno malou hádankou. Jedná se totiž o tzv. multicache. To znamená, že na souřadnicích, udaných v záhlaví listingu, nenaleznete rovnou skrýš s keškou, ale indicie, které vám pomohou vyluštit konečné souřadnice. Ke hledání budete potřebovat rozhlasový FM přijímač, dnes už je například běžnou součástí chytrých telefonů. Pokud u sebe nebudete mít sluchátka, můžete si je zapůjčit v recepci Českého rozhlasu. Na úvodních souřadnicích na kmitočtu 100 MHz naladíte přímý přenos z roku 1945. Když budete poslouchat pozorně, podaří se Vám z tajných depeší zjistit souřadnice keše. 

Keš číslo 2: 

Budova ČRo Regina v Karlíně - Foto: Monika Puchingerová

Budova ČRo Regina v KarlíněFoto: Monika Puchingerová

Pokud chcete začít něčím jednodušším, zkuste najít keš s názvem Karlínský Národní dům, která vás dovede do sídla regionálního vysílání Českého rozhlasu pro Prahu a Středočeský kraj. Informace o keši najdete zde. Kompletní verze bude vidět až po přihlášení na geocaching.com

Keš číslo 3: 

Památník ve Kbelích - Foto: Zuzana Foglarová

Památník ve KbelíchFoto: Zuzana Foglarová

Rozhlasovému vysílání je letos 94 let. Tuto skutečnost si můžete připomenout odlovením keše Začátky rozhlasu. Keš je ve Kbelích, u památníku prvního rozhlasového vysílání. V listingu této keše s číslem GC4G0RG si na webu www.geocaching.com po přihlášení můžete přečíst o rozhlasových začátcích i současnosti. 

Dozvíte se i kdo byl autorem památníku, který zde začátky rozhlasu připomíná a další informace. 

Keš č. 4: 

Vysílač Kleť, ze kterého se v současnosti šíří vysílání Českého rozhlasu České Budějovice - Foto: Jiří Čondl

Vysílač Kleť, ze kterého se v současnosti šíří vysílání Českého rozhlasu České BudějoviceFoto: Jiří Čondl

Úplně nová keška na vás čeká poblíž vysílače Kleť, ze kterého se šíří vysílání Českého rozhlasu České Budějovice. 

Má číslo GC5TFFW a je umístěna v jedné ze skalek, poblíž tzv. mrázových srubů v Blanenském lese. Jejími autory jsou rozhlasáci z Českého rozhlasu České Budějovice, kteří pro vás připravují rozhlasové vysílání o celém jihočeském regionu. 

Hledání keší je krásná zábava pro celou rodinu. Vypravte se s námi po stopách rozhlasového vysílání v České republice. Sledujte tyto webové stránky, keše budou přibývat! 

Dotazy ke hře můžete posílat na adresu hledejkesky@rozhlas.cz

 

Autor:  Zuzana Foglarová

Nové články v rubrice

 • 2. května  2017       rubrika: Projekty pro veřejnost

  Hudba ve spirále

  V květnu a červnu 2017 se v Galerii Vinohradská 12 můžete seznámit s vývojem gramofonového průmyslu v Čechách a na Moravě v letech 1890 až 2017 prostřednictvím sbírek Muzea elektrotechniky a médií Národního technického...

   
 • 31. března  2017       rubrika: Projekty pro veřejnost

  Blanka Velová – „Dialog v modré“

  V dubnu v Galerii Vinohradská 12 naleznete obrazy z tvorby malířky Blanky Velové. Hlavním námětem maleb je příroda a výtvarné ztvárnění motivů, v nichž se jeví síla a mohutnost přírodních živlů, vody, moře, horských...

   
 • 28. února  2017       rubrika: Projekty pro veřejnost

  Příroda je můj domov

  Srdečně vás zveme na výstavu velkoformátových fotografií české krajiny, pořízených z výšky fotografem Vladimírem Novotným.

   

Zákulisí Českého rozhlasu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace