Hrdinové z Londýna - pozvánka na křest knihy

Jedna z demonstrací na podporu válečného úsilí Dohody ve Velké Británii s transparenty Anglo-české asociace. - Foto: Vojenský historický ústav

Jedna z demonstrací na podporu válečného úsilí Dohody ve Velké Británii s transparenty Anglo-české asociace.Foto: Vojenský historický ústav

Srdečně vás zveme na slavnostní křest knihy Hrdinové z Londýna o československých krajanech v prvním odboji ve Velké Británii, který se koná v úterý 28. února od 10 hodin v Galerii Vinohradská 12 v suterénu historické rozhlasové budovy na pražských Vinohradech.

Knihu vydal Vojenský historický ústav a jejím autorem je známý historik Tomáš Jakl. 

O knize a historických souvislostech: 

Československá kolonie ve Velké Británii před první světovou válkou čítala něco přes devět set osob. Většinou šlo o ekonomické emigranty, číšníky, krejčí, holiče, kožešníky, vědce či umělce. Již 3. srpna 1914, tedy den před vstupem Spojeného království Velké Británie a Irska do války, manifestovali londýnští Češi a Slováci v Hyde Parku své protirakouské smýšlení. Den nato, 4. srpna 1914, založili Českou legii pro britskou službu (Czech Legion for British Service) a poslali manifest britské vládě, ve kterém odmítli službu v rakousko-uherské armádě a nabídli své služby Velké Británii. Odeslali současně seznam 106 jmen dobrovolníků ochotných vstoupit okamžitě do Britské armády. Tuto nabídku britské Ministerstvo války tehdy vzalo zdvořile na vědomí a vstup československých dobrovolníků do britských pluků povolilo až na konci roku 1916. Do konce první světové války tak do Britské armády vstoupilo přes tři sta československých dobrovolníků, kteří bojovali prakticky na všech frontách britského impéria: ve Francii, v Belgii, v Egyptě, Palestině, Mezopotámii, na soluňské frontě v Řecku, v Itálii, a prošli posádkami v Indii, na Maltě, Bermudách a na mnohých jiných místech. 

Hrdinové z Londýna - Foto: Vojenský historický ústav

Hrdinové z LondýnaFoto: Vojenský historický ústav

Ke stoletému výročí počátku nástupu československých dobrovolníků do Britské armády vydal Vojenský historický ústav knihu Hrdinové z Londýna. Publikace přinesla vůbec první knižní zpracování účasti československých krajanů z Velké Británie v protirakouském odboji v době 1. světové války. Úvodní studie zachycuje vývoj organizací krajanské komunity a její účast v prvním odboji. Hlavní část publikace přestavuje bezmála tisícovka medailonů jednotlivých příslušníků české a slovenské krajanské komunity ve Spojeném království Velké Británie a Irska tak, jak je evidoval Londýnský český výbor. U krajanů, kteří vstoupili jako legionáři do britské armády, jsou také vůbec poprvé souhrnně publikovány jejich válečné osudy. Drtivá většina medailonů je doplněna fotografií. Rozsáhlé přílohy zpřístupňují například zápis z první schůze výboru Českého vzájemného svazu podpůrného, ze kterého později vznikl Londýnský český výbor, dále výroční zprávy Londýnského českého výboru, vzpomínky velitele 1. transportu československých vojáků z Ruska do Francie Otakara Husáka na pobyt ve Spojeném království a souhrnná zpráva o přístupu britských úřadů k Čechoslovákům ve Velké Británii za první světové války. Publikace poslouží jak historikům, tak genealogům a dalším zájemcům o českou historii. 

Autor:  Zuzana Foglarová

Nové články v rubrice

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace