Pražská muzejní noc v Českém rozhlase

Den otevřených dveří v Českém rozhlase - Foto: Andrea Filičková

Den otevřených dveří v Českém rozhlaseFoto: Andrea Filičková

Český rozhlas se opět připojí k Pražské muzejní noci, která se letos uskuteční v sobotu 9. června 2018. Při noční procházce rozhlasem si prohlédnete všechna významná studia a zjistíte, jak se nahrává vážná i nevážná hudba.

Procházky nočním rozhlasem odstartují v 19 hodin. Trasa povede všemi velkými nahrávacími studii. Seznámíte se s prostorem, kde zkouší a nahrává Symfonický orchestr Českého rozhlasu, studiem, kde se točí pohádky, Hajaja, různé rozhlasové hry a mnoho dalšího. Ve Studiu 1 předvede v čase od 19 do 22 hodin Trio Symfonického orchestru Českého rozhlasu, jak se nahrává vážná i nevážná hudba. 

Okruh studii (vstup z haly Vinohradská 12):
 
 • Studio 1 – největší studio Českého rozhlas. Zkouší a nahrává zde Symfonický orchestr Českého rozhlasu. V čase od 19.00 do 22.00 hodin Trio Symfonického orchestru ČRo ve složení Lukáš Pavlíček (hoboj), Lukáš Dittrich (klarinet) a Libor Soukal (fagot) spolu s mistrem zvuku Janem Lžičařem vám předvedou, jak se nahrává hudba vážná i nevážná. Ve studiu se podíváte na hudebníky, v režii si poslechnete výslednou nahrávku.

 • Studio 3 – malé studio určené pro natáčení malých žánrů (např. Hajaja apod.)

 • Studio 6 – studio, ve kterém vznikají rozhlasové hry. Jeho součástí je malý oddělený prostor – tzv. plener, ve kterém je instalováno akustické obložení, které neumožňuje žádný dozvuk. Můžete si vyzkoušet zvláštní pocit v uších, který toto obložení způsobuje.

 • Studio 2 – určeno pro drobnou hudební i literární prvovýrobu. Zde se můžete posadit a poslechnout si ukázky z rozhlasové tvorby. Jeden z nejlepších rozhlasových mistrů zvuku Tomáš Gsöllhofer vás seznámí s nahrávkami, které má rád.

Otevřená bude také Galerie Vinohradská 12 se stálou expozicí z historie rozhlasového vysílání, ve které naleznete řadu historických přijímačů, mixážních pultů, magnetofonů i technických unikátů jako je Blattnerfon (stroj na záznam zvuku na ocelový pás), mazačku pásů nebo časovou ústřednu z roku 1941. 

Český rozhlas na pozadí technického rozvoje přiblíží výstava Kapitoly z historie rozhlasové techniky, která ukazuje přelomové změny v technice a momenty, které byly ve své době nadčasové a posunuly vnímání okolního světa o kousek dál. Dozvíte se, jak vzniklo časové znamení, co byl rozhlas po drátě, co se dělo při prvním přímém přenosu, jaká je budoucnost digitálního vysílání a spoustu dalších zajímavých věcí. 

Více informací naleznete na www.prazskamuzejninoc.cz Vstup na akci je zdarma. 

Autor:  Nicola Welnerová

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2019       rubrika: Projekty pro veřejnost

  Do nového roku s humorem Vladimíra Renčína

  Srdečně vás zveme na výstavu kresleného humoru jednoho z nejznámějších českých kreslířů. Bude instalována v Galerii Vinohradská 12 a navštívit ji můžete každý čtvrtek od 12 do 18 hodin do konce února.

   
 • 29. listopadu  2018       rubrika: Projekty pro veřejnost

  Fotograf Oldřich Karásek

  Od třetího prosince v Galerii Vinohradská 12 naleznete fotografie z tvorby jednoho z nevýznamnějších českých fotografů minulých desetiletí, Oldřicha Karáska, který proslul nádhernými snímky z cest po světě.

   
 • 5. listopadu  2018       rubrika: Projekty pro veřejnost

  Mauthausen, koncentrák smrti…

  V pondělí 5. listopadu v 17 hodin zahájíme v Galerii Vinohradská 12 výstavu s názvem „Mauthausen, koncentrák smrti…“ Její autorkou je rozhlasová zvukařka a fotografka Zdeňka Mlýnková.

   

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas