Jak si poslechnout vícekanálový zvuk

Rozhlasové studio (ilustrační snímek) - Foto: Daniel Martínek

Rozhlasové studio (ilustrační snímek)Foto: Daniel Martínek

Pokud si chcete poslechnout vícekanálové audio projekty publikované na portále www.rozhlas.cz držte se těchto bodů:

(1) Internetové připojení 

Musíte mít rychlé internetové připojení. Pro bezproblémové přehrání vícekanálového audia stačí přípojení o rychlosti 500kbps. Pokud nabízíme vícekanálový zvuk i s obrazem je potřeba připojení 1Mbps. Většina v současné době nabízených ADSL nebo kabelových připojení na internet vyhovuje požadavkům už v té nejzákladnější variantě. Přesto doporučujeme v případě nejistoty konzultovat možnost poslechu našich projektů s poskytovatelem služby. 

Nabízené rychlosti:
Vícekanlové audio (max. 256Kbps)
Vícekanlové audio s obrazem (max. 800Kbps)
 

(2) Multimediální přehrávač 

Audio ukládáme ve formátu Windows media audio professional 10 (v některých případech verze 9) . Takto uložený zvuk lze přehrát v aktuální verzi programu Microsft windows media player, který lze bezplatně stáhnout na stránce výrobce (http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/cs/default.aspx). Podporované operační systémy jsou Microsoft windows XP a Microsoft windows Vista. Pokud používáte operační systém Mac OS X zkuste projekt Flip4Mac (http://en.wikipedia.org/wiki/Flip4Mac). 

Formáty:
Audio: windows media proffesional 9.x nebo 10
Video: windows media 9
 

(3) Zvukové karty 

Pokud máte vyhovující internetové připojení a program, který umí dekódovat windows media audio proffesional, potřebujete vícekanálovou zvukovou kartu. Zvukové karty s podporou vícekanálového zvuku jsou běžně k dostání v počítačových prodejnách a jejich ceny se pohybuji již od cca 700Kč. Pokud vlastníte notebooka, můžete pořídit externí zvukovou kartu připojitelnou k počítači přes USB rozhraní. Před nákupem zvukové karty doporučujeme se poradit s dodavatelem Vašeho počítače. 

(4) Reprodukce zvuku a poslechový prostor 

Reprodukci prostorového zvuku Vám umožní jedině set speciálních reproduktorů. Nejlevnější varianty i s aktivním zesilovačem, které lze jednoduše připojit k počítači a využít i pro jiné multimediální aplikace, stojí od 1.000Kč. Kvalitní set připojitelná k počítači stojí v průměru 2.200 - 5.000 (cenu určují vetšinou doplňující funkce). Pokud jste milovník hifi systémů, můžete výstup ze zvukové karty propojit s Vaší sestavou. V současné době je možné takové propojení řešit i digitálně (optický kabel) a vyhnout se dalším ztrátám u audio signálu. 

Autor:  Jirka Malina  (jirkam)

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas