Album týdne30. července  2012 v 09:30  

Pink Freud – Horse & Power

Pink Freud – Horse & Power - Foto:  Universal Music

Pink Freud – Horse & PowerFoto:  Universal Music

Polská čtveřice Pink Freud patří k popředním jménům neortodoxního polského jazzu (v roce 2006 hráli i v Praze). Jejich novinku Horse & Power jsme vybrali za Album týdne na Euro Jazzu.

Je obdivuhodné, jak nesrovnatelně odlišné je postavení jazzu u našich severních sousedů. Je to scéna nejen se skvělým zázemím v podobě dobrého jazzového školství, ale hlavně země, kde jazz nabývá velmi širokého spektra poloh: od silného jazzového mainstreamu, přes elektroniku po free-jazz. 

V případě Pink Freud zaráží hlavně fakt, že ačkoliv jde o jazzovou kapelu, její desky dlouhodobě vydává nadnárodní label (Universal Music) a má velkou pozornost i v hlavním proudu polských médií. Něco podobného je pravděpodobně pro jazzovou kapelu v ČR nemyslitelné. 

Přitom Pink Freud nepředstavují jazzový mainstream, ani nejdou cestou ústupků vstříc masovému publiku. Ačkoli v minulosti dosti koketovali s elektronikou a vezli se tak na jisté (módní) nu-jazzové vlně, jejich hudba mnohdy není jednoduchá na poslech a obsahuje dost volně improvizovaných pasáží či vypjatých momentů, které zkrátka nemusí sedět každému. 

Pink Freud vzešli z kvasu tzv. yassové scény v polském Gdaňsku (1998). Tím lze vysvětlit, proč se ani po tolika letech od svého vzniku nenechávají svazovat žánry. Jejich hudba sice vychází z jazzu, ale směřuje za hranice tradičních forem improvizace a směle absorbuje prvky přicházející z punku, rocku, či drum'n bass. Kapela založená bohémským basistou Wojtekem Mazolewskim navíc nepostrádá odvahu, lehkost a ironii při zacházení s žánrem v zemi, jejíž hlavní jazzový proud je poměrně ortodoxní. 

Na desce Horse & Power se představuje ustálená podoba kapely bez harmonického nástroje: vedle Mazolevského na baskytaru to je Tomasz Duda (saxofon), Adam Milwiw-Baron (trubka, elektronika, jde o syna známého saxofonisty Piotra Barona) a nový bubeník Rafał Klimczuk. Podívejte se na klip k novému albu:U alba Horse & Power stojí za zmínku osoba producenta, kterým je tentokrát Roli Mosimann (dříve producent Faith No More či The Young Gods a zakladatel legendárního dua Skalpel). Změna oproti předchozímu CD Monster of Jazz je patrná na první poslech – výstřelky do světa elektroniky či dubu jsou pryč a kapela se téměř úplně obejde bez elektronických efektů. Opět jde o ryze kolektivní dílo – vedle Mazolewského se na skladbách autorsky podíleli všichni hráči. 

Pink Freud v roce 2012 - Foto:  Universal Music

Pink Freud v roce 2012Foto:  Universal Music

Pink Freud se vrací k jednodušším a zapamatovatelným melodiím, jež byly jejich znakem již v předešlém období a často jim dávají vyniknout na pozadí velmi výrazné funky rytmiky s dominantní rolí Mazolewského baskytary. Je to znát jak v úvodním klipu, tak v dalších skladbách, kde mají Pink Freud vyloženě taneční potenciál, jako např. Pink Hot Loaded Guns

 

Pink Hot Loaded Guns (autor: Wojtek Mazolewski)

Vložit na svůj web

Poměrně velký prostor je tu pro klasické sólistické exhibice. Poslechněte si např. Mazolewského sólový vstup ve skladbě Bourbon

 

Bourbon (autor: Adam Milwiw-Baron)

Vložit na svůj web

Po poměrně vypjatém úvodu je na snímku prostor i pro zklidnění v „jazzové“ baladě Promised Land, v níž se Pink Freud až nečekaně přibližují Mazolewského akustickému kvintetu (Wojtek Mazolewski Quintet). 

 

Promised Land (autoři: Adam Milwiw-Baron, Wojtek Mazolewski)

Vložit na svůj web

Pro Pink Freud je typická jistá nepředvídatelnost – nejen v improvizacích, ale i ve zcela záměrně prokomponovaných kouscích. Ve Flying Dolphy (pravděpodobně odkazuje k Ericu Doplhymu) se s nepřehlédnutelnou lehkostí střídá swingující pasáž (walking bass) s frenetickým výstupem tenor saxofonu (naopak stavící na rockové rytmice). 

 

Flying Dolphy (autoři: Adam Milwiw-Baron, Wojtek Mazolewski)

Vložit na svůj web

Pink Freud na koncertě - Foto: Pawel Karnowski

Pink Freud na koncertěFoto: Pawel Karnowski

Pink Freud zůstávají neortodoxní jazzovou kapelou, jakou vždy byli. Na albu Horse & Power upouští od okouzlení elektronikou a v některých ohledech se přibližují Mazolewskému paralelnímu projektu Wojtek Mazolewski Quintet. Pro posluchače, kteří k Pink Freud přilnuli v předcházejícím nu-jazzovém období, může být větší množství improvizačních ploch a free pasáží občas odrazující, nicméně to nic nemění na tom, že Pink Freud natočili skvělé album – jak se na ně patří s vynikajícími instrumentálními výkony, rockovou výbušností a schopností ironické nadsázky, která je v jazzu tak vzácná. 

Pink Freud – Horse & Power 

Tomasz Duda – saxofon
Rafał Klimczuk – bicí
Adam Milwiw-Baron - trubka, elektronika
Wojtek Mazolewski – baskytara 

Label: Universal Music Polska, 2012 

www.pinkfreud.art.pl 

Autor:  Petr Vidomus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace