27. února  2012 v 09:30  rubrika: Album týdne

Will Bernard Trio – Outdoor Living

Will Bernard Trio - Outdoor Living - Foto: Oficiální web Willa Bernarda

Will Bernard Trio - Outdoor LivingFoto: Oficiální web Willa Bernarda

Kytarista Will Bernard koncertoval v Česku již několikrát, ať už s vlastním triem nebo třeba s kapelou Stantona Moora. Nedávno se přestěhoval z Kalifornie do New Yorku a vydal novou desku Outdoor Living. Vybrali jsme ji za Album týdne.

Will Bernard byl mnoho let kytaristou a band lídrem v oblasti San Francisco Bay. Jak sám říká, vždy ale obdivoval scénu kolem newyorského klubu Knitting Factory, a tak se na východní pobřeží odstěhoval nadobro. Hudbu, kterou hraje, popisuje jako soul jazz, je ale také charakterizována jako instrumentální jazz-funk s výraznými vlivy neworleánského hudebního prostředí. Vedle vlastního tria má spoustu dalších hudebních projektů, které dokazují, že jeho hudební rozptyl je mnohem širší (třeba i v oblasti reggae a hip-hopu). 

Bernard spolupracoval s řadou muzikantů, jako jsou Jai Uttal a Pagan Love Orchestra, The Coup, MG5 (dříve Frequinox), Idris Muhammad, Dr. Lonnie Smith, Stanton Moore Trio, Ben Sindran a s mnoha dalšími. Za Bernardovu nejvíce ceněnou spolupráci lze označit jeho působení v kapele T. J. Kirk (s Charlie Hunterem), jejich druhá nahrávka If Four Was One byla v roce 1997 nominována Grammy. Jako bandleader se prosadil hned rok poté, když vydal album Medicine Hat, kde předvádí skvělou techniku i cit pro funky a zemitý soul-jazz. 

Bernardovy nahrávky posledních let naznačují zmenšování obsazení ‒ od smyčců a hostujících dechařů na Party Hats z roku 2007, přes kvartet s Johnem Medeskim na předchozí Blue Plate Special až po novinku Outdoor Living, kdy se vrátil k osvědčenému formátu tria kytara-hammondky-bicí. Důvodů prý bylo více: 

„Ten hlavní byl ekonomický. Dnes je obtížné koncertovat s větší kapelou a vydělat nějaké rozumné peníze. Trio s varhanami pro mě byl asi nejschůdnější způsob, jak docílit dostatečně plného zvuku, který by byl použitelný jak ve velkých koncertních sálech, tak v malých jazz klubech,“ vysvětluje Bernard. 

Podívejte se na úryvek z koncertu:

Na nové nahrávce se tedy představuje se svými dlouholetými známými, varhaníkem Willem Bladesem a bubeníkem Simonem Lottem. Ostatně s touto kapelou odehrál loni koncerty na festivalech v Hradci Králové nebo v Brně. 

Outdoor Living v nejlepším smyslu navazuje na předchozí album s Johnem Medeskim (Blue Plate Special), je však znát jistá změna. Will Blades u varhan nejde tak experimentálním směrem jako Medeski (prakticky nepoužívá jiné klávesy než hammondky) a také Bernard zvolil celkově melodičtější přístup. 

Asi nejlépe to ukazuje pozitivně nabité intro v podobě Nature Walk:

01 NATURE WALK by willbernard

Jsou zde ale i o poznání špinavější kousky. Například Nooksack v pomalejším groovém tempu evokuje grunge styl Neila Younga:

03 NOOKSACK by willbernard

Dubem řízlý funk 6b upouští od sólových vstupů a připomíná některé jiné těžkotonážní jam-bandy nebo spolupráci Johna Scofielda s MMW:

04 6B by willbernard

Soul-jazzové kompozice jsou i nadále jádrem Bernardovy kapely. Ve své nejkoncentrovanější podobě se soul hlásí ke slovu v kytaristově skladbě Squeaky Chug Chug:

7 SQUEAKY CHUG CHUG mp3 by willbernard

Obdivovatel Granta Greena nebo Billa Frisella je na nové nahrávce Outdoor Living možná trochu přímočařejší, volí pro své vyjádření méně zvukových experimentů a jde spíše melodičtější cestou. Jeho trio v klasickém složení je však dobře sehraná parta a působí velmi autenticky. Což Bernardovým příznivcům nebo fanouškům jazzu napájeného soulem a funkem není třeba dvakrát zdůrazňovat. 

Will Bernard Trio – Outdoor Living 

Will Bernard – kytara
Will Blades – Hammond organ
Simon Lott – bicí 

Label: Dreck To Disk Records, 2012 

www.willbernard.com  

Album týdne je programový blok ve vysílání Euro Jazzu, tedy webcastu na novém jazzovém webu Českého rozhlasu. Album týdne vybírá Redakce jazzu a populární hudby ČRo 3 – Vltava s přihlédnutím k aktuálnosti, originalitě, hudebnímu přínosu a dramaturgické relevanci (často podle tematického rámce daného týdne). Vybrané Album týdne získává v daném týdnu vyšší rotaci, než je obvyklé u ostatních alb. Ukázky z něj se vysílají na Euro Jazzu pravidelně každý den od pondělí do pátku vždy v 11:00 a 19:00 

Autor:  Petr Vidomus
 

Nové články v rubrice

 • 15. září  2014 v 09:30       rubrika: Album týdne

  Lars Danielsson – Liberetto II

  Švédský kontrabasista a violoncellista Lars Danielsson představil na začátku roku 2012 svůj projekt Liberetto – melodickou nahrávku na pomezí jazzu a klasické hudby. Nešlo o jednorázový projekt, a tak jeho pokračování...

   
 • 1. září  2014 v 09:30       rubrika: Album týdne

  Medeski, Scofield, Martin & Wood - Juice

  Cokoliv opustí dílnu hvězdných Medeski, Martin & Wood či kytaristy Johna Scofielda, budí zvýšenou pozornost. A co teprve, když se uznávané jazzové entity spojí. Deska Juice si ovšem volbu Albem týdne nevysloužila jen...

   
 • 25. srpna  2014 v 09:30       rubrika: Album týdne

  Tingvall Trio - Beat

  Slovo „beat“ má v češtině jiné konotace než v angličtině. Za novým albem mezinárodního tria působícího ve Švédsku tedy není třeba hledat „beatové“ prvky. Recenzent John Fordham v The Guardian hovoří o „pop-jazzu“ a... Beat s jeho nenápadnou melodičností a zajímavou prací s rytmem Albem týdne.

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas