Jazz Club2. ledna  2014 v 12:30  

NOCZ Quartet – záznam z United Islands 2013

Radim Hanousek - NOCZ Quartet - Foto: Petr Vidomus

Radim Hanousek - NOCZ QuartetFoto: Petr Vidomus

V sobotu 4. ledna stanice Český rozhlas Jazz odvysílá živý snímek norsko-českého NOCZ Quartetu z loňského vystoupení v rámci festivalu United Islands. Nadnárodní čtveřice tu dokazuje, že mluví společnou jazzovou řečí.

Sobota 4. 1. 2014 – ČRo Jazz 20:00 – 21:05 Jazz Club – Záznam koncertu z festivalu United Islands, park Portheimka, Praha, 21. 6. 2013 

Norský trumpetista Didrik Ingvaldsen (1960) je skutečný hudební nomád. Za inspirací jezdí po celém světě. V 90. letech žil v USA, kde se stal součástí scény newyorského downtownu. „Ingvaldsen je úžasný hráč se soundem někde mezi Donem Cherrym a Donem Ellisem,“ napsali o něm v All Music Guide. 

Nocz Quartet - Foto:  Bandzone

Nocz QuartetFoto:  Bandzone

Při toulkách Evropou zakotvil Ingvaldsen v České republice a začal spolupracovat se zdejšími hudebníky. Především s moravským East Jazz Company Triem, zaměřeným na propojování moderního jazzu s folklórními prvky, jehož členové posléze doplnili sestavu NOCZ Quartet. V ní ovšem ctí spíše „vikingský“ temperament leadera. 

Zhruba ve stejnou dobu, kdy NOCZ Quartet vydával albový debut Toys, Toys And Toys (2013) u slovenského labelu Hevhetia, koncertoval i na jazzové scéně Českého rozhlasu v rámci festivalu United Islands. Díky záznamu vystoupení se nyní můžeme přesvědčit, že komunikace i „energetické toky“ mezi hudebníky dobře fungují jak v soukromí studia, tak před diváky. 

Nejen při porovnání živého a studiového provedení titulní skladby alba Toys, Toys And Toys lze díky nosnému, čitelně melodickému hlavnímu motivu s potěchou sledovat, jak se kvartet dokáže držet „psané“ formy kompozice a vzápětí hladce, beze švů, vplout do opravdu invenčních improvizovaných pasáží. V nich se v případě zmíněné skladby blýskne především brněnský saxofonista Radim Hanousek a uvolněným sólem se pochlubí také kontrabasista Marián Friedl

NOCZ Quartet: Toys, Toys & Toys - Foto:  Hevhetia

NOCZ Quartet: Toys, Toys & ToysFoto:  Hevhetia

Pokud studiové album již znáte, můžete si navíc udělat z našeho živého záznamu další představu o improvizačních schopnostech norsko-moravsko-slezského seskupení a také o jeho širším repertoáru, na desce nezaznamenaném. Pokud jste desku neslyšeli a třeba se setkáváte s nahrávkou NOCZ Quartet poprvé, nevadí. Doufáme, že se budete bavit stejně dobře, protože hlavní předností kvartetu zůstává strhující dynamika a drive, který dokáže vtáhnout posluchače do děje. 

Didrik Ingvaldsen - trubka
Radim Hanousek - saxofony
Marian Friedl - kontrabas
Václav Pálka - bicí nástroje 

Jazz Club je série koncertních záznamů, vysílaných každou sobotu od 20:00 na stanici Český rozhlas Jazz. Koncertní záznamy pocházejí buď z archivu Evropské vysílací unie (European Broadcasting Union), archivu Českého rozhlasu, nebo jde o záznamy již vydané na komerčně dostupných nosičích.  

Autor:  Tomáš S. Polívka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace