23. srpna  2012 v 11:30  rubrika: Jazz Club

Tres Hombres – Live in Brno

Tres Hombres - Foto: Petr Vidomus

Tres HombresFoto: Petr Vidomus

Sobota 25. 8. 2012 – Euro Jazz 20:00 – 21:10: Jazz Club – Záznam z klubu Musilka, Brno, 15. 3. 2000

Tres Hombres sice nepatří k vrcholům rakouského jazzu (např. bubeník Paul Ahorn se neživí ani hudbou, ale grafickým designem), ale zejména ve své původní sestavě byli v Česku velmi populární a často zde koncertovali. V sobotním Jazz Clubu 25. 8. se na Euro Jazzu vrátíme k tomuto období a jejich legendárnímu brněnskému koncertu. 

Rakouskému triu se podařilo to, co předtím málokomu: svou nekompromisní směsí jazzu, rocku, punku a funku dokázali do jazzklubů přitáhnout počátkem milénia dvacetiletou mládež, která doposud netušila, co je to „ten jazz“, ale vyprovokovali i střední generaci posluchačů jazzového mainstreamu, která na jejich koncertech dokázala zapomenout na technickou dokonalost a konceptuální vytříbenost svých vlastních idolů. 

Harald Kräuter (Tres Hombres) - Foto: Petr Vidomus

Harald Kräuter (Tres Hombres)Foto: Petr Vidomus

Zrod kapely se datuje na podzim roku 1993, kdy bubeník Paul Ahorn a baskytarista Marcel Ploner chtěli realizovat své hudební představy a jistým způsobem zúročit společné působení v různých hudebních uskupeních. V prosinci 1994 nahrála první CD a od té doby hrálo trio ve složení saxofon-baskytara-bicí na mnoha festivalech a koncertních turné po Evropě. 

Hudba Tres Hombres je založena na masivním zvuku rytmické sekce, hrající rockový a funkový základ. Basa a bicí podporují saxofon, jehož sólová hra se pohybuje od jemně melodických přediv, přes dadaisticky expresivní polohy, po klasickou jazzovou zvukomalbu. Tres Hombres mísí sílu rocku a funku s duchem improvizovaného jazzu. Oni sami říkají své kombinaci funky s rockem a jazzem „fazz“. 

V souvislosti s obtížně vymezitelným žánrem skupiny často zaznívala nálepka „jazz-punk“. Co to vlastně znamená? K otázce se kdysi pro server Superbeat vyjádřil bubeník Paul Ahorn

„Je to něco jako vyjádření životního pocitu, anarchistického, silného a nepřizpůsobivého. Vyjadřuje sílu punku, ne jeho uzavřenost, pokoušíme se prolomit všechnu typičnost, naše písničky nejsou obvyklé. Proto kombinujeme jazz s punkem. Na některých našich koncertech lidi křičí „punk’s not dead” a my odpovídáme: Ano, to je pravda. Hrajeme víc punku a rocku, malinko jazzu. Je to „punk in the brain“ (smích), nejsme typická jazzová kapela.“ 

Poslechněte si dobovou reportáž z koncertu v pražském Rock Café (pro Radio Wave, 2006): 

 

Reportáž z koncertu rakouských Tres Hombres

Vložit na svůj web

Záznam, který v sobotu odvysíláme na Euro Jazzu, pochází z brněnského klubu Musilka a byl vydán na CD Moravská Noc. Jejich hypnotické rytmické a melodické figury vyniknou právě při energickém živém hraní, které je největší předností souboru. Samotní muzikanti chápou své skladby jako soundtracky k imaginárním krátkým filmům, vyprávějícím o groteskních, melancholických a směšných historkách ze života. 

Muzikolog Vladimír Strakoš k tomu v roce 2006 pro Reflex dodal: „Paralel, podobností i vlivů je v případě Tres Hombres mnoho. Tak třeba -123 minut, Už jsme doma, Andrej Šeban, Bill Frissell, Robert Fripp.“ Inu, vyberte si sami. 

Tres Hombres – Moravská noc 

Tres Hombres - Moravská noc - Foto: Tintifax Records

Tres Hombres - Moravská nocFoto: Tintifax Records

Harald Kräuter – tenor saxofon
Marcel Ploner – baskytara
Paul Ahorn – bicí 

Label: Tintifax Records, 2002
www.treshombres.at 

Jazz Club je série koncertních záznamů, vysílaných každou sobotu od 20:00 na Euro Jazzu. Koncertní záznamy pocházejí buď z archivu Evropské vysílací unie (European Broadcasting Union), archivu Českého rozhlasu, nebo jde o záznamy již vydané na komerčně dostupných nosičích.  

Autor:  Petr Vidomus
 

Nové články v rubrice

 • 16. září  2014 v 13:30       rubrika: Jazz Club

  Ivar Kolve Trio – záznam koncertu norského vibrafonisty

  Druhý ročník vlastního festivalu stanice ČRo Jazz se konal loni v listopadu v pražském Jazz Docku a patřil zajímavým sestavám norské scény. Záznam vystoupení jedné z účinkujících kapel, tria vibrafonisty Ivara Kolveho,...

   
 • 12. července  2014 v 16:03       rubrika: Jazz Club

  Omer Avital Quintet – koncert z klubu Smalls

  Izraelský kontrabasista a skladatel Omer Avital dokázal zhutnit do jediného koncertu svoji muzikantskou filosofii. Věříme, že nezaměnitelnou, okouzlující melodičnost a uvolněnou atmosféru oceníte i v rámci pořadu Jazz...

   
 • 1. července  2014 v 09:30       rubrika: Jazz Club

  Sarah Vaughan – koncert z Monterey

  Tentokrát v Jazz Clubu zavzpomínáme na koncert sice vzdálený v čase, ovšem po stránce hudební nadčasový. Takhle zněl hlas „božské“ Sarah Vaughan, když v plné tvůrčí síle vykročila roku 1971 na pódium Monterey Jazz Festivalu....

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas