Na čem dělá... kontrabasista Marian Friedl

11. květen 2017

„Hudba prostupuje mým životem dennodenně,“ říká Marian Friedl, respektovaný multiinstrumentalista aktivní hlavně v ostravském regionu. Renomé si vysloužil především hrou na kontrabas, ale také jako etnomuzikolog, organolog, organizátor a popularizátor jazzu. I přes to, že „nahlížet na svoje aktivity jako na podnikání“ je pro něj stále těžké.

„Mám několik různých profesí a všechny souvisí s muzikou. Buď připravuji nějaký pořad pro rozhlas, článek pro web či časopis, nebo cvičím, učím, zkouším v kapelách, organizuji koncerty či chystám aranžmá, případně vymýšlím nějaké písničky,“ popisuje Friedl typicky rozvětvený život dnešního muzikanta.

„A když zrovna hlídám děti, tančíme za doprovodu mých oblíbených interpretů nebo jen tak blbneme s hudebními nástroji a zpíváme,“ doplňuje.

Pokud jde o jazz, je už přibližně sedm let členem norsko-české kapely NOCZ. „Moravskou scénu v ní kromě mě zastupuje saxofonista Radim Hanousek a Norsko pak trumpetista a lídr Didrik Ingvaldsen spolu s bubeníkem Dagem Magnusem Narvesenem, ačkoli ten dnes žije převážně v Berlíně.“

„NOCZ má také svou osmi- až desetičlennou podobu vystupující pod názvem Didrik Ingvaldsen Orchestra. V ní působí další skvělí muzikanti a lidé z české scény jako Marcel Bárta, Michal Wróblewski, Jarda Šťastný nebo Tomáš Hobzek.“

Na čem dělá... trumpetista Didrik Ingvaldsen

Didrik Ingvaldsen

Norský trumpetista a skladatel je členem kapel po celé Evropě, včetně dvou českých. Jak se k nám vlastně dostal a co letos chystá nového?

Friedlovu stylovou i instrumentální všestrannost pak dobře dokumentuje nekonvenční Mateřština, nedávná nahrávka blízkého přítele Jiřího Slavíka, na které je jedním ze dvou ústředních aktérů. Živá provedení komplexního repertoáru jsou však spíše příležitostná.

„Dále jsem členem uskupení zaměřeného na popularizaci jazzu s názvem Jazzový komorní orchestr,“ doplňuje výčet svých jazzových spoluprací. V žánru world music pak už tři roky koncertuje v triu s mezinárodně úspěšnou houslistkou a zpěvačkou Jitkou Šuranskou a mandolinistou Martinem Krajíčkem.

V průběhu léta se nově zapojí do slovenského projektu Triango. „Jako kontrabasistu i hráče na lidové flétny a snad i klarinet mě přizval Stano Palúch. V červenci nás čeká první koncert. Jsem velmi zvědavý, jak zapadnu do fúze argentinského tanga a slovenských lidových písní.“

Na čem dělá... basista Jiří Slavík

Basista Jiří Slavík

Ačkoli žil kontrabasista Jiří Slavík čtrnáct let v zahraničí, jeho jméno zná dnes na naší jazzové scéně snad každý. Své zkušenosti ze života v Itálii, Anglii a Francii zúročuje od roku 2014, kdy se přestěhoval zpět do Česka, jako vysokoškolský pedagog a především jako spoluhráč předních českých jazzmanů.

Friedl je aktivní také jako pedagog. „Na ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm učím šest žáků na pět hudebních nástrojů,“ směje se. „Kromě toho jsem externím pedagogem katedry muzikologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde mám přednášky a semináře spojené s etnomuzikologií a organologií.“

Z plánovaných koncertů vybírá dva mimořádné. „Na Folkových prázdninách vystoupíme v červenci s projektem Beránci a vlci a také s Mateřštinou. V obou případech ovšem v plné podobě, v jaké jsou zaznamenány na stejnojmenných albech. Zřídkakdy se stane, aby byla příležitost je provést se vším všudy. Oba jsou totiž dost náročné na zkoušení i organizaci.“

03856869.jpeg

„Vzniká tady špičková hudba minimálně evropského formátu a mnozí čeští muzikanti sbírají zkušenosti v zahraničí, kde si úspěšně budují renomé a silné vazby. Je vlastně až překvapivé, že se to děje i přesto, že tyto české hvězdy jsou pro naši veřejnost prakticky neznámé a jejich příjmy tomu odpovídají. Přitom k tomu, aby se muzikant mohl svobodně vyjadřovat a zažívat úžasný pocit rovnocenného dialogu, musí dospět tvrdou dřinou.“

„Mým životním tématem se stále intenzivněji stává otázka, jak se svým idealizmem uživit tři děti. Učím se s obtížemi nahlížet na svoje aktivity i jako na podnikání, v němž nestačí mít jen dobré nápady, energii a nadšení – což bohatě stačí, dokud člověk živí jen sám sebe – ale také schopnost ekonomické rozvahy, dovednosti z oblasti marketingu a PR a podobně. Baví mě to ale pramálo.“

autor: Jan Mazura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.