Medeski, Martin & Wood vydali album s Nelsem Clinem

17. duben 2014

Zpátky k elektrice a experimentům. Tak by šlo stručně popsat novou desku Woodstock Sessions Vol. 2, na které spojili síly jambandoví MMW s kytaristou Nelsem Clinem, známým mimo jiné z indie rockové kapely Wilco.

Co se dělo, krom řádky obvyklých všedních věcí, 27. srpna 2013 ve Woodstocku? Nels Cline, původně jazzový kytarista, který rozšířil svoje aktivity i směrem k alternativnímu rocku či noise, pozval do studia Applehead trio Medeski, Martin & Wood. Před očima a ušima nepočetného publika pětasedmdesáti vybraných přátel a příznivců proběhlo jam session, jehož sestřih nyní vyšel na albu Woodstock Sessions Vol. 2.

Čekejte elektronické ruchy a „borcené“ zvuky syntezátorů, chvějivé kytarové stěny a zpětné vazby, komponování zvukových ploch i divokých riffů v reálném čase. Záměrný chaos se často přelévá v nečekaně konzistentní, hybnou baskytarou a bicími nesené „taneční“ momenty - a naopak.

 

Čtveřici spojuje nadšení ze zvukového hledačství a z potkávání ve stejných náladách. Ukázku příkladné muzikantské schopnosti vzájemného naslouchání a následování najdeme třeba v „kompozici“ Los Blank, která z úvodního jemného oťukávání možností přejde přes rozvolněnou improvizaci do figury hrané unisono celou čtveřicí. Než ovšem začne motiv nudit, pánové se odpoutají a začnou střídat v individuálních sólech a nápadech. Nakonec přirozeně sklouznou do uvolněného, hypnotického groovu.

„Všichni se snažíme přijít na to, co v tomhle bláznivém hudebním byznysu dělat, abychom udrželi věc nad vodou, jak zachovat hudbu opravdu reálnou a udržet skutečné spojení s publikem,“ vysvětlil pohnutky k natáčení improvizovaného alba „živě ve studiu“ John Medeski.

 

Velkou zásluhu na albu je nutno přičíst nejen hudebníkům a jejich schopnosti komunikace, ale i zvukařům a produkčním z Applehead Studios Michaelovi Birnbaumovi, Chrisovi Bittnerovi a Kevinovi Salemovi. Právě oni vybrali ze záznamu jam session nejzajímavější momenty a sestříhali z nich devatero sevřenějších zvukových stop.

„Applehead Studio je skvělý prostor. Kromě toho, že slouží k záznamu hudby, má i výborný zvuk při živém hraní. Proto jsme mysleli, že bychom tu mohli najít způsob, jak hrát zároveň pro lidi a dostat z toho něco neobvyklého,“ ocenil Medeski jak studio, tak inspirativní přítomnost diváků při nahrávání.

A pokud se ptáte, proč nese album Woodstock Sessions ve jméně číslovku 2, je to proto, že ve stejné ediční řadě (a také grafické úpravě obalu) již letos vyšlo album tria Alana Evanse Woodstock Sessions Vol. 1. Jinou souvislost než místo a styl nahrávání nehledejte.

autor: Tomáš S. Polívka
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.