Na čem dělá… trumpetista Petr Harmáček

31. březen 2017

„Čeští jazzmani netáhnou za jeden provaz,“ říká lídr několika vlastních kapel a člen Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, trumpetista Petr Harmáček. Jaký je jeho pohled na tuzemskou hudební scénu a s kým hraje?

„V současné době pracuju především na svých projektech. Tím hlavním je momentálně kapela Top Dream Company, v plenkách je pak menší a především instrumentální projekt Harmony. Ve fázi příprav je ještě velmi ‚turbo-ultimátní‘ dechovka s názvem HarMálek. Kromě toho dělám i produkci ve studiu, skládám, aranžuji, natáčím po studiích. Jsem také členem Rozhlasového Big Bandu,“ shrnuje Harmáček.

Top Dream Company je 10členná funk-soulová parta, která se nebojí ničeho a nikoho,“ přibližuje svou hlavní kapelu, se kterou právě dokončil úspěšné české turné. „Harmony pak pracuje s větším počtem ploch, improvizací a elektroniky.“

A co HarMálek? „Dechovka má všude vývoj, jen u nás zamrzla před padesáti lety. Procestoval jsem kus světa a zjistil, že s dechovkou se dá hrát jazz, funk, hip hop a další styly. Nic ničemu nebrání. Naopak to má sílu, originál a energii. A právě proto jsem se s klukama rozhodl tohle zkusit v Čechách – nehrát polky a valčíky, ale současnou hudbu.“

„Se všemi těmito formacemi vydám letos album. V každém projektu jsem zároveň trumpetista, skladatel a producent,“ upřesňuje Harmáček.

Nabitý program má také Rozhlasový Big Band Gustava Broma. V rámci Mezinárodního dne jazzu (30. 4.) například vystoupí v pražském Paláci Akropolis s hostující legendou Miroslavem Vitoušem, 6. května zahraje na Dni otevřených dveří Českého rozhlasu Plzeň a naplánovány jsou i další koncerty.

Mezi Harmáčkovy aktivity patří také práce pedagoga. „Učím v SZUŠ Dr. Lidinské Beroun trubku a piano. Je tam skvělá parta učitelů i kolegů a hlavně žáci jsou fajn a velmi nadaní.“

Při závěrečném dotazu na nedostatky české jazzové scény odpovídá následovně: „Zlepšil bych vzájemné vztahy mezi muzikanty. Přijde mi, že netáhnou za jeden provaz. U některých mi chybí vzájemná pokora, úcta a podpora. Pak to odnáší muzika, radost z ní a zbytečně to limituje přidané individuální hodnoty. Živit se jazzem je strašně moc těžké, tak právě i kvůli tomu by měli všichni držet spolu.“

Čtěte také: Jan Chalupa v jazzovém testu: Na folku mě inspiruje bezelstné dobro

autor: Jan Mazura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.