Tip týdne5. dubna  2017 v 11:00  

ČRo Jazz ocenil nejlepší jazzová alba roku, boduje Dorůžka

Česká jazzová sklizeň 2016 - Foto: Petr Vidomus

Česká jazzová sklizeň 2016Foto: Petr Vidomus

Za nejlepší jazzovou nahrávku uplynulého roku označila stanice Český rozhlas Jazz album kytaristy Davida Dorůžky. Odbornou anketu Česká jazzová sklizeň pořádá Rozhlas už čtvrtým rokem, její součástí je i přehled všech vydaných nahrávek.

„Snažíme se upozornit na mimořádné úspěchy českého jazzu,“ říká Petr Vidomus, dramaturg stanice ČRo Jazz, „loni v Česku vyšlo dosud nejvíce jazzových alb v novodobé historii, konkrétně 45, a byla by škoda na ně zapomenout,“ dodává.   

Panel deseti jazzových publicistů a promotérů nakonec za nejlepší českou jazzovou desku roku 2016 jednoznačně zvolil album Autumn Tales kytaristy Davida Dorůžky

„V jeho případě se devět let čekání na novou autorskou desku zajisté vyplatilo a výsledek mnohé překvapil ani ne tak samozřejmou precizností, jako spíše neortodoxnějším zvukem a dobrodružnějším přístupem. Pokud rekapitulujeme jazzový rok 2016, jeho desku Autumn Tales zkrátka nelze pominout,“ říká k ocenění Vidomus. Na dalších místech se umístila alba skupiny Vertigo a kytaristy Viléma Spilky.  

Prolistujte si katalog online:  

 


Anketa o nejlepší jazzové album je součástí katalogu Česká jazzová sklizeň, který každoročně mapuje všechny vydané nahrávky daného žánru v zemi. V seznamu vydaných desek lze opět vysledovat několik výrazných trendů: přetrvává silné zastoupení kvalitního jazzového mainstreamu (alba Milana Svobody, Ondřeje Štveráčka, Najponka, Otto Hejnice), zároveň však není nouze o pozoruhodné nové koncepty se zásadním autorským vkladem, které zaslouženě budí pozornost. „Výrazná je role mladší a střední generace jazzových skladatelů,“ upřesňuje dramaturg ČRo Jazz. 

Dvaatřicetistránkovou brožuru distribuuje Český rozhlas zdarma na vybraných jazzových festivalech a ve většině jazzových klubů, posluchači si ji mohou také stáhnout v pdf nebo prolistovat zde. O tištěné vydání si mohou napsat na email jazz@rozhlas.cz.  

Česká jazzová sklizeň 2016 – nejvýše hodnocená alba  

1. místo: David Dorůžka – Autumn Tales 

2. místo: Vertigo – Nononononininini 

3. místo: Vilém Spilka Quartet – Podvod 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace