Festival Varhany znějící připomene významného varhaníka Josefa Ferdinanda Norberta Segera

Varhany - Foto: Fotobanka Stock.xchng

VarhanyFoto: Fotobanka Stock.xchng

Již pošesté se ve Slaném a jeho širším okolí uskuteční mezinárodní varhanní festival Varhany znějící. Vystoupí na něm umělci z České republiky, Litvy, Polska a Německa. Letošní ročník si připomene 300. výročí narození významného českého varhaníka Josefa Ferdinanda Norberta Segera a představí památné varhany ve Slaném a Zlonicích.

Festival ale nabídne nejen varhanní hudbu: „Snažíme se někdy postavit varhany do kontrastu s jiným nástrojem a tentokrát to bude s hammerklavírem, na který zahraje Petra Matějová. Na varhany s ní vystoupí Marek Toporowski z Polska,“ říká umělecký ředitel festivalu, varhaník, pedagog a organolog Pavel Černý. Na programu bude také vystoupení litevského varhaníka Balyse Vaitkuse v sobotu 8. října ve Zlonicích, který přednese také několik skladeb od v Česku ne příliš známých litevských autorů. „Interpretům dáváme zcela volnou ruku a nic jim neurčujeme. Jediné, co si přejeme, aby pokud možno interpreti z cizích zemí přivezli také nějakou hudbu své země,“ dodává Černý. 

Festival začíná 1. října 2016 a potrvá do 12. října. O programu festivalu hovořila s jeho uměleckým ředitelem Pavlem Černým Alena Maršíková Michálková. 

Scarlatti, toppromo - Foto: Aleš Vavřík

Čtěte také: Zahajujeme s Beethovenem. Videopřenos koncertu rozhlasových symfoniků z Rudolfina

Autor:  Josef Zedník

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace