Festival Varhany znějící připomene významného varhaníka Josefa Ferdinanda Norberta Segera

Varhany - Foto: Fotobanka Stock.xchng

VarhanyFoto: Fotobanka Stock.xchng

Již pošesté se ve Slaném a jeho širším okolí uskuteční mezinárodní varhanní festival Varhany znějící. Vystoupí na něm umělci z České republiky, Litvy, Polska a Německa. Letošní ročník si připomene 300. výročí narození významného českého varhaníka Josefa Ferdinanda Norberta Segera a představí památné varhany ve Slaném a Zlonicích.

Festival ale nabídne nejen varhanní hudbu: „Snažíme se někdy postavit varhany do kontrastu s jiným nástrojem a tentokrát to bude s hammerklavírem, na který zahraje Petra Matějová. Na varhany s ní vystoupí Marek Toporowski z Polska,“ říká umělecký ředitel festivalu, varhaník, pedagog a organolog Pavel Černý. Na programu bude také vystoupení litevského varhaníka Balyse Vaitkuse v sobotu 8. října ve Zlonicích, který přednese také několik skladeb od v Česku ne příliš známých litevských autorů. „Interpretům dáváme zcela volnou ruku a nic jim neurčujeme. Jediné, co si přejeme, aby pokud možno interpreti z cizích zemí přivezli také nějakou hudbu své země,“ dodává Černý. 

Festival začíná 1. října 2016 a potrvá do 12. října. O programu festivalu hovořila s jeho uměleckým ředitelem Pavlem Černým Alena Maršíková Michálková. 

Scarlatti, toppromo - Foto: Aleš Vavřík

Čtěte také: Zahajujeme s Beethovenem. Videopřenos koncertu rozhlasových symfoniků z Rudolfina

Autor:  Josef Zedník

Nové články v rubrice

 • 21. března  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Jaký byl Miloslav Kabeláč?

  „Milý, vstřícný, srdečný, báječný člověk. Ale když šlo o hudbu, byl neobyčejně přísný.“ Na klasika české moderní hudby takto vzpomíná v rozhovoru s Petrem Veberem skladatel Lukáš Matoušek, který k němu domů jako k učiteli...

   
 • 15. března  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Objevování Alexandra Zemlinského. Uplynulo 75 let od úmrtí rakouského skladatele

  15. března roku 1942 zemřel v New Yorku v americkém exilu Alexander Zemlinsky, rakouský skladatel židovského původu, který je velmi výraznou kapitolou svého života spojen s Prahou.

   
 • 8. března  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Potřebujeme ještě hudební nakladatelství?

  Beseda o současnosti a budoucích perspektivách českých hudebních nakladatelství přinesla možná více otazníků než odpovědí. Po roce 1989 došlo v oblasti vydávání notových edic k převratným změnám. Na otevřený trh vstoupily...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas