Rozhovory7. listopadu  2016 v 14:00  

Hudba z pěti jazzových klubů současně: rozhovor s dirigentem Peterem Vrábelem

Dirigent Peter Vrábel - Foto: Tomáš Vodňanský

Dirigent Peter VrábelFoto: Tomáš Vodňanský

Na druhém ze čtyř koncertů festivalu Hudební fórum Hradec Králové hrála Filharmonie Brno, s níž dirigent Peter Vrábel nastudoval program ze skladeb amerických autorů Michaela Torkeho, Avnera Dormana a Johna Adamse. Publiku učaroval zejména sólista Dormanova Koncertu pro bicí a orchestr „Frozen in Time“ Christoph Sietzen.

Svůj náročný part hraje Christoph Sietzen zpaměti a Dormanův koncert byl i díky němu zároveň i skvostnou podívanou. Wanda Dobrovská se Petera Vrábela zeptala, jak si se sólistou porozuměli a jak probíhala spolupráce při zkouškách? 

Čtěte také: Čtyřikrát živě z Hradce Králové. Zveme na festival soudobé hudby ve vysílání Vltavy

Christoph Sietzen a Filharmonie Brno - Foto: Facebook Christopha Sietzena

Podívejte se na záznam Sietzenova koncertu s Rumunským národním symfonickým orchestrem: 

PROGRAM PŘÍMÝCH PŘENOSŮ Z FESTIVALU HUDEBNÍ FÓRUM HRADEC KRÁLOVÉ
Začátek vždy ve 20:00.
7. listopadu: Sofia Gubajdulina: Koncert pro fagot a hluboké smyčce; Galina Ustvolskaja: Symfonie č. 3 Ježíši, Mesiáši, spas nás, Symfonie č. 4 Modlitba, Klavírní sonáta č. 6, Symfonie č. 5 Amen. Sólisté Tomáš Františ (fagot) a Daniel Wiesner (klavír). Hraje Brno Contemporary Orchestra, řídí Pavel Šnajdr.
10. listopadu: Claude Viver: Orion, Tan Dun: Koncert pro orchestr (z opery Marco Polo), Osvaldo Golijov: Azul pro violoncello, obligátní skupinu a orchestr. Sólista Jiří Bárta (violoncello). Hraje Filharmonie Hradec Králové, řídí Tomáš Brauner.

Autor:  Wanda Dobrovská  (wd)

Nové články v rubrice

 • 21. března  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Jaký byl Miloslav Kabeláč?

  „Milý, vstřícný, srdečný, báječný člověk. Ale když šlo o hudbu, byl neobyčejně přísný.“ Na klasika české moderní hudby takto vzpomíná v rozhovoru s Petrem Veberem skladatel Lukáš Matoušek, který k němu domů jako k učiteli...

   
 • 15. března  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Objevování Alexandra Zemlinského. Uplynulo 75 let od úmrtí rakouského skladatele

  15. března roku 1942 zemřel v New Yorku v americkém exilu Alexander Zemlinsky, rakouský skladatel židovského původu, který je velmi výraznou kapitolou svého života spojen s Prahou.

   
 • 8. března  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Potřebujeme ještě hudební nakladatelství?

  Beseda o současnosti a budoucích perspektivách českých hudebních nakladatelství přinesla možná více otazníků než odpovědí. Po roce 1989 došlo v oblasti vydávání notových edic k převratným změnám. Na otevřený trh vstoupily...

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas