Rozhovory30. září  2016 v 11:27  

Jubilejní sezonu rozhlasových symfoniků otevřel s orchestrem houslista Jan Mráček

SOČR a houslista Jan Mráček - Foto: Pavel Horník

SOČR a houslista Jan MráčekFoto: Pavel Horník

Je vítězem Mezinárodní soutěže Fritze Kreislera ve Vídni z roku 2014, laureátem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro z roku 2010, asistentem na Akademii Václava Hudečka… Ve dvaceti se stal nejmladším sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu a s tělesem a jeho šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem otevřel v Beethovenově Koncertu D dur 26. září 2016 jubilejní 90. koncertní sezonu.

Houslista Jan Mráček, po několik let student na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni a nadále soukromý žák člena Vídeňských filharmoniků Jana Pospíchala, patří k největším a nejslibnějším tuzemským houslovým talentům. Na housle začal hrát v pěti letech. Jeho maminka je houslistkou SOČR. Však jí také ihned předal kytici, kterou po vystoupení dostal. O zázemí hudební rodiny, o houslích, hudbě a umělecké práci s Janem Mráčkem hovořila Stanislava Střelcová.  

SOČR a houslista Jan Mráček - Foto: Pavel Horník

Čtěte také: Zahájili jsme s Beethovenem. Sledujte záznam koncertu rozhlasových symfoniků z Rudolfina

Autor:  Petr Veber

Nové články v rubrice

 • 21. března  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Jaký byl Miloslav Kabeláč?

  „Milý, vstřícný, srdečný, báječný člověk. Ale když šlo o hudbu, byl neobyčejně přísný.“ Na klasika české moderní hudby takto vzpomíná v rozhovoru s Petrem Veberem skladatel Lukáš Matoušek, který k němu domů jako k učiteli...

   
 • 15. března  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Objevování Alexandra Zemlinského. Uplynulo 75 let od úmrtí rakouského skladatele

  15. března roku 1942 zemřel v New Yorku v americkém exilu Alexander Zemlinsky, rakouský skladatel židovského původu, který je velmi výraznou kapitolou svého života spojen s Prahou.

   
 • 8. března  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Potřebujeme ještě hudební nakladatelství?

  Beseda o současnosti a budoucích perspektivách českých hudebních nakladatelství přinesla možná více otazníků než odpovědí. Po roce 1989 došlo v oblasti vydávání notových edic k převratným změnám. Na otevřený trh vstoupily...

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas