Objevování Alexandra Zemlinského. Uplynulo 75 let od úmrtí rakouského skladatele

Alexander Zemlinsky, 1924. - Foto: Schlosser & Wenisch, Fotobanka Profimedia

Alexander Zemlinsky, 1924.Foto: Schlosser & Wenisch, Fotobanka Profimedia

15. března roku 1942 zemřel v New Yorku v americkém exilu Alexander Zemlinsky, rakouský skladatel židovského původu, který je velmi výraznou kapitolou svého života spojen s Prahou.

Zde byl ředitelem Nového německého divadla v letech 1911 - 1927, tedy v čase 1. světové války a v prvním desetiletí První republiky. V Akademii, se zaměříme na to, jak byl znovu objevován v kontextu českých hudebních dějin. Mluví o tom muzikoložka Jitka Ludvová, autorka obsáhlé monografie o dějinách Nového německého divadla v Praze. A jiný úhel pohledu na Zemlinského hudební dílo nabízí také Petr Holman, člen Zemlinského kvarteta, které natočilo kompletní skladatelovo komorní dílo. 

Čtěte také: Alexander Zemlinsky na webu Klasika

Pořad: Akademie  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: středa 20:00  |  Délka pořadu: 105 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. března  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Jaký byl Miloslav Kabeláč?

  „Milý, vstřícný, srdečný, báječný člověk. Ale když šlo o hudbu, byl neobyčejně přísný.“ Na klasika české moderní hudby takto vzpomíná v rozhovoru s Petrem Veberem skladatel Lukáš Matoušek, který k němu domů jako k učiteli...

   
 • 8. března  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Potřebujeme ještě hudební nakladatelství?

  Beseda o současnosti a budoucích perspektivách českých hudebních nakladatelství přinesla možná více otazníků než odpovědí. Po roce 1989 došlo v oblasti vydávání notových edic k převratným změnám. Na otevřený trh vstoupily...

   
 • 30. ledna  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Shahab Tolouie – flamenco v rukou Peršana

  Španělské melodie a latinsko-americké rytmy kdysi tak zaujaly jednoho dnes už i českého muzikanta, že opustil rodnou Persii, respektive severní Írán, a odjel studovat mimo jiné kytaru a flamenco do Španělska.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas