Rozhovory28. listopadu  2016  

Švéd se třemi tvářemi. Umělec Christian Lindberg se věnuje dirigování, hře na pozoun i kompozici

Christian Lindberg - Foto: Mats Bäcker

Christian LindbergFoto: Mats Bäcker

Christian Lindberg je umělcem tří podob, tří tváří, tří profesí. Ve všech třech je to však on: nabitý energií, neformální, zvídavý, entusiastický, dynamický. Především je virtuózním sólistou, který dramaticky posunul hranice hry na trombon a inicioval i díky tomu vznik několika stovek nových děl, jež ho pak zpětně mnohdy posunuly ještě dál v dosavadních interpretačních možnostech.

Koncert vysíláme 28. listopadu od 19:30. 

Stal se však také dirigentem. Navíc sám komponuje. A to zdaleka ne pouze pro trombon. Během zkoušek na listopadové vystoupení s rozhlasovými symfoniky, s nimiž se představil ve všech třech rolích, si našel chvíli na aktuální rozhovor. Točil se především kolem současné hudby. Nejprve k Christianu Lindbergovi však od Petra Vebera směřovala otázka týkající se jeho šéfdirigentské práce s Arktickým orchestrem – tělesem působícím v severním Norsku, čtyři sta kilometrů za severním polárním kruhem. 

Čtěte také: Fenomén Christian Lindberg zahraje se SOČRem

Scarlatti, toppromo - Foto: Aleš Vavřík

Autor:  Petr Veber
Pořad: Koncertní sezona SOČR  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: úterý 20:00  |  Délka pořadu: 120 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. března  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Jaký byl Miloslav Kabeláč?

  „Milý, vstřícný, srdečný, báječný člověk. Ale když šlo o hudbu, byl neobyčejně přísný.“ Na klasika české moderní hudby takto vzpomíná v rozhovoru s Petrem Veberem skladatel Lukáš Matoušek, který k němu domů jako k učiteli...

   
 • 30. ledna  2017     Audio  rubrika: Rozhovory

  Shahab Tolouie – flamenco v rukou Peršana

  Španělské melodie a latinsko-americké rytmy kdysi tak zaujaly jednoho dnes už i českého muzikanta, že opustil rodnou Persii, respektive severní Írán, a odjel studovat mimo jiné kytaru a flamenco do Španělska.

   
 • 18. prosince  2016     Audio  rubrika: Rozhovory

  Jak prožíváme adventní dobu?

  Patří k vánočnímu období jen idyla? Co je důležitější – dodržovat v hudebním provozu přesně všechny teologické detaily patřící k očekávání svátku narození Spasitele, nebo být velkorysejší a přispívat k duchovní hloubce...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace