Hudba z Islandu. Záznamy Švýcarského rozhlasu ze dvou chrámových koncertů festivalu Culturescapes v listopadu 2015

6. červen 2016

Pondělní večer 6. června věnujeme islandské hudbě. Z nabídky mezinárodní hudební výměny Eurorádia vybíráme v záznamu Švýcarského rozhlasu skladby ze dvou chrámových koncertů festivalu Culturescapes, které se uskutečnily loni v listopadu.

Vysíláme 6. června ve 20:00.

Přehlídka se koná od roku 2003 a vždy se zaměří na kulturu jedné země či jednoho města. Island se pořadatelé snažili představit jako mystický, mytický a současný zároveň. Pozvali umělce nejrůznějších žánrů, přičemž oba koncerty posloužily v tomto obrazu právě k propojení islandské historie a současnosti. Na prvním účinkoval soubor Schola cantorum reykjavicensis a zazněly tam skladby soudobých nebo v nedávné minulosti působících autorů z Islandu, ale také anglická renesanční hudba nebo díla Arvo Pärta a skladatelů z USA a Lotyšska. Na druhém koncertě hrál soubor Camerata Variabile Basel s islandským pěvcem Steindorem Andersenem. V jejich podání zazněly „rímur“ - tradiční islandské epické písně, které čerpaly své vlivy v hrdinském eposu Edda a v poezii severských dvorských básníků vikingského období.

autor: Petr Veber
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.