Koncerty k poslechu15. června  2017 v 16:33  

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Oldřich Kaiser při natáčení - Foto: Tomáš Vodňanský

Oldřich Kaiser při natáčeníFoto: Tomáš Vodňanský

On-line do 9. září 2017.

„V jednom kupé druhé třídy rychlíku Praha - České Budějovice byli tři, nadporučík Lukáš, naproti kterému seděl starší pán, úplně holohlavý, a Švejk, který stál skromně u dveří k chodbě a chystal se právě vyslechnout nový příval hromobití nadporučíka Lukáše, který, nedbaje přítomnosti holohlavého civilisty, hřímal Švejkovi do duše po celé trati, kterou projeli, že je boží dobytek a podobně.“ Tak začíná Jaroslav Hašek svůj druhý díl Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. 

 

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (1/20). Četba na pokračování ze slavného románu. Účinkuje Oldřich Kaiser. (do 30. 9. 2017)

Vložit na svůj web

 

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2/20). Četba na pokračování ze slavného románu. Účinkuje Oldřich Kaiser. (do 30. 9. 2017)

Vložit na svůj web

 

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3/20). Četba na pokračování ze slavného románu. Účinkuje Oldřich Kaiser. (do 30. 9. 2017)

Vložit na svůj web

 

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4/20). Četba na pokračování ze slavného románu. Účinkuje Oldřich Kaiser. (do 30. 9. 2017)

Vložit na svůj web

 

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (5/20). Četba na pokračování ze slavného románu. Účinkuje Oldřich Kaiser. (do 30. 9. 2017)

Vložit na svůj web

Postava Švejka se Haškovi zrodila v krátkém povídkovém cyklu v květnu 1911. Tehdy si poznamenal: „Pitomec u kumpanie“. Poté existuje druhý švejkovský cyklus, který byl psán v Rusku v letech 1916 - 1917 jako zábavné čtivo a Hašek cítil, že se se svým tématem plně nevyrovnal. Po návratu z Ruska se pustil do nového psaní Švejka. Nejdříve na něm pracoval v Praze a posléze na Vysočině. Hašek pobyl na Lipnici od srpna 1921 do začátku ledna 1923, kdy zemřel, tedy rok a půl. 

A Haškův lipnický čas, vlastně finále jeho nedlouhého života, bylo přeplněno mnoha událostmi. Na Lipnici především diktoval svému „písaři“, místnímu mladíku Klimentu Štěpánkovi, pokračování Švejkových dobrodružství a stihl vidět v Brodě divadelní adaptaci svého románu s Karlem Nollem v hlavní roli. Jak prozrazují vzpomínky Haškova osobního písaře Klimenta Štěpánka, Haškova paměť a schopnost jiskřivé a básnické improvizace byla geniální. 

Když se ve 30. letech ptali Vítězslava Nezvala, co si myslí o Haškově díle, odpověděl krátce a výstižně: „Srovnejte Haškovy prózy s prózami jeho současníků, kteří jím pohrdali a uvidíte, kolik lži, stylizace, falešné poetičnosti a směšného sentimentalismu tvořilo literární epochu, na jejímž pozadí vyzrával takřka anonymně Haškův génius. Spontánní imaginace a originelní dadaismus budou uchvacovat jako fantasmata Gogolova či Jarryho.“  


Čte: Oldřich Kaiser 

Autor: Jaroslav Hašek
Připravila a režii má: Markéta Jahodová 

Natočeno v roce 2015. 

Autor:   Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby, Miloš Doležal
Pořad: Četba na pokračování  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 18:30  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas