Mahlerova „Symfonie tisíců“ on-line k poslechu. Záznam z mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl

Gustav Mahler: Symfonie č. 8 „Symfonie tisíců“, Smetanova Litomyšl. - Foto: Petr Veber

Gustav Mahler: Symfonie č. 8 „Symfonie tisíců“, Smetanova Litomyšl.Foto: Petr Veber

Záznam z 19. června 2016. Sólisty, sbory a Symfonický orchestr Českého rozhlasu diriguje na zámeckém nádvoří Ondrej Lenárd.

Prázdninový skladatel, tak se někdy říkalo řediteli vídeňské Dvorní opery Gustavu Mahlerovi. Přes rok dirigoval a úřadoval a na jeho vlastní hudbu, v kombinaci s aktivním odpočinkem a s přípravou na další sezonu, mu zbýval čas skutečně jen v létě. 

Gustav Mahler: Symfonie č. 8 „Symfonie tisíců“, Smetanova Litomyšl. Slovem provázela Jitka Novotná - Foto: Petr Veber

Zpívají: Maida Hundeling, Eva Hornyáková, Kateřina Kněžíková, Terézia Kružliaková, Veronika Hajnová, Daniel Frank, Anton Keremidtchiev, Peter Mikuláš, Kühnův dětský sbor, Český filharmonický sbor Brno, Pěvecký sbor města Bratislavy a členové Kühnova smíšeného sboru, sbormistři Jiří Chvála, Petr Fiala, Ladislav Holásek a Marek Vorlíček. Hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent Ondrej Lenárd. Slovem provází Jitka Novotná.

Osmou ze svých devíti dokončených symfonií napsal z větší části v létě roku 1906 na břehu jezera Wörthersee nedaleko Klagenfurtu v Korutanech na jihu Rakouska, kam jezdil od roku 1900 do vlastního letního sídla. Vznikly tam postupně i předchozí čtyři symfonie. V první větě Osmé zhudebnil Mahler svatodušní hymnus Veni creator spiritus – Přijď, Duchu Stvořiteli. Ve druhé využil závěrečné pasáže Goethova Fausta. Půldruhahodinové dílo nadepsal slovy "Představte si, že vesmír začne zvučet a znít" a poprvé je provedl 12. září 1910 v Mnichově. 

Šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Ondrej Lenárd, Smetanova Litomyšl - Foto: Petr Veber

Šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Ondrej Lenárd, Smetanova LitomyšlFoto: Petr Veber

Monumentální, vizionářská a mysteriózní Osmá symfonie je filozoficky podnětným a hudebně působivým dílem, které se koncepcí vymyká všemu předchozímu v hudbě. Jejím kosmickým vizím odpovídá i překročení dosavadních známých omezení a dimenzí. Spojuje v sobě prvky symfonie, kantáty, oratoria, motetu a písně. 

Šéfdirigent Ondrej Lenárd nastudoval ojediněle uváděné dílo se třemi stovkami účinkujících. V auditoriu byla tisícovka posluchačů, stanice Vltava vysílala projekt v přímém přenosu. Koncert se kvůli dešti konal pod vysunutým zastřešením nádvoří. 

Scarlatti, toppromo - Foto: Aleš Vavřík

Autor:  Petr Veber

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas