Poslechněte si, jak se z Rybovy České mše vánoční stala „Rybovka“

Jak se z Rybovy České mše vánoční stala „Rybovka“ - Foto: Fotobanka Pixabay

Jak se z Rybovy České mše vánoční stala „Rybovka“Foto: Fotobanka Pixabay

„Školská zařízení jsou v posledním tažení, všechno jde nazpět a tak vlažně,“ poznamenal kantor a regentschori Jakub Jan Ryba do školního deníku v roce 1794. Dva roky nato zazněla ve starorožmitálském kostele poprvé jeho Česká mše vánoční.

Příběh jejího vzniku přináší pořad Zpěvy se musejí zvučným hlasem, vejřečně konati. Pokus o rekonstrukci životního období, v němž Ryba své Hej, mistře komponoval, vychází z Rybových deníků a jeho dalších osobních spisů. Rybovskou expozici v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem jsme prošli s Ivanou Hoyerovou ze Společnosti J. J. Ryby. A v podání členů DRDS uslyšíme Rybovo varování před pověrami a šerednými mamiči z naučného spisku pro školní mládež Radovánky nevinných dítek o vánocích. 

 

Co se zdávna zvěstovalo - Rybova Česká mše vánoční jako místo paměti

Vložit na svůj web

 

Zpěvy se musejí slušným hlasem a vejřečně konati. Příběh české vánoční mše Hej, mistře Jakuba Jana Ryby ve dvou kapitolách

Vložit na svůj web

Proměnu Rybovy České mše vánoční v symbol a rituál českých Vánoc zkoumá pořad Co se zdávna zvěstovalo. Čím se otiskla do naší kolektivní paměti a proč se identifikujeme právě s ní, byť není jediná svého druhu? 

Odpověď hledáme v pamětech Aloise Jiráska, v Baarově Paní komisarce, v básni Kouř marihuany od Jaroslava Seiferta, v úvaze o pastýřích od Josefa Kroutvora a v esejích Martina C. Putny a Karla Miloty, který Rybovu mši chápe jako betlém pro radost, vyřezaný ctižádostivým intelektuálem, jehož osud zasadil do provincie.  

Jakub Jan Ryba - Foto:  volné dílo

Jakub Jan RybaFoto:  volné dílo

Filozofující úvahy literátů srovnáme s poznatky, které z řeči Rybovy hudby vyvozuje dirigent Vojtěch Spurný. Zalistujeme s ním partiturou Rybovky, kterou jako editor připravil k novému vydání a podle které nahrál tuto mši pro Český rozhlas. A uzavřeme absurdní epizodou druhého života Rybovky, příběhem dvou studentů, ze kterých žertovná parafráze textu Hej, mistře udělala v komunistickém Československu politické vězně. 

Scarlatti, toppromo - Foto: Aleš Vavřík

Autor:  Renata Klusáková

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas