Poslechněte si záznam interpretační soutěže Pražského jara v oboru klavír - II. kolo

Poslechněte si záznam interpretační soutěže Pražského jara v oboru klavír - II. kolo - Foto: Fotobanka  Stock Exchange

Poslechněte si záznam interpretační soutěže Pražského jara v oboru klavír - II. koloFoto: Fotobanka Stock Exchange

V neděli 8. května propuklo soutěžní klání Pražského jara v oborech trubka a klavír! Účastní se 135 kandidátů z 30 zemí světa! V záznamech uslyšíte průběh II. kola soutěže.

 

 

Seomseung Lee

Vložit na svůj web

 

Barbora Brabcová

Vložit na svůj web

 

Seunghyun Lee

Vložit na svůj web

 

Natalie Schwamová

Vložit na svůj web

 

Miroslav Míč

Vložit na svůj web

 

Marek Kozák

Vložit na svůj web

 

ChangYong Shin

Vložit na svůj web

 

Jinhyung Park

Vložit na svůj web

 

Kristina Stepasjukova

Vložit na svůj web

Nápad uspořádat mezinárodní soutěž při Pražském jaru pochází od Rafaela Kubelíka. Poprvé se soutěž konala v roce 1947, čestné předsednictví soutěže převzal Jan Masaryk, ministr zahraničních věcí. Porota byla tehdy velice přísná a hlavní cenu, vystoupení na závěrečném koncertě festivalu s Českou filharmonií a možnost hrát na Stradivariho houslích Emperor z pozůstalosti Jana Kubelíka, neudělila. 

Čtěte také: Videozáznam interpretační soutěže Pražského jara v oborech trubka a klavír

Finále oboru trubka se konalo 13. května od 16 a 20 hodin, mezi nejlepšími klavíristy se o konečném pořadí rozhodlo 14. května ve stejných časech. Hosty přímého přenosu byli trumpetisté Přemysl Černík a Josef Zámečník a klavírista Adam Skoumal.

Dnes se soutěží celkem v šestnácti oborech, které se střídají podle určení stálé soutěžní komise. Od roku 1994 objednává Pražské jaro povinné soutěžní skladby od významných českých autorů (letos od Adama Skoumala pro klavírní obor a od Jiřího Pohnána pro hráče na trubku). Tato tradice zároveň podporuje propagaci české soudobé hudby. 

Čtěte také: Pražské jaro ve vysílání Vltavy

Mezi laureáty uplynulých ročníků nalezneme řadu umělců světové úrovně. Stali se jimi například James Galway (flétna), Natalia Gutman (viloncello), Michel Becquet (trombon), Jean-Louis Capezzali (hoboj) nebo mezzosopranistka Dagmar Pecková. 

Do letošního ročníku Mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara se přihlásilo 135 trumpetistů ze tří desítek zemí, z nichž porota vybrala do hlavní soutěže 65 účastníků. Kandidátů z České republiky bylo přijato osm. V oboru klavír (koná se „na paměť Rudolfa Firkušného“) jich bylo z tuzemska přijato třináct, přičemž se zájemců přihlásilo celkem 70 ze 16 zemí. 

Rozhodnutí, kdo z mladých umělců si odnese tituly laureátů a další ceny, je už v rukou porotců, kterým předsedá v oboru trubka Vladimír Rejlek a v oboru varhany Ian Fountain z Velké Británie. 

Scarlatti, toppromo - Foto: Aleš Vavřík

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas