Poslechněte si záznam interpretační soutěže Pražského jara v oboru klavír - II. kolo

Poslechněte si záznam interpretační soutěže Pražského jara v oboru klavír - II. koloFoto: Fotobanka Stock Exchange
V neděli 8. května propuklo soutěžní klání Pražského jara v oborech trubka a klavír! Účastní se 135 kandidátů z 30 zemí světa! V záznamech uslyšíte průběh II. kola soutěže.
Kyuho Han
Seomseung Lee
Barbora Brabcová
Seunghyun Lee
Natalie Schwamová
Miroslav Míč
Marek Kozák
Jun Ho Kim
Kang-Un Kim
ChangYong Shin
Jinhyung Park
Kristina Stepasjukova
Nápad uspořádat mezinárodní soutěž při Pražském jaru pochází od Rafaela Kubelíka. Poprvé se soutěž konala v roce 1947, čestné předsednictví soutěže převzal Jan Masaryk, ministr zahraničních věcí. Porota byla tehdy velice přísná a hlavní cenu, vystoupení na závěrečném koncertě festivalu s Českou filharmonií a možnost hrát na Stradivariho houslích Emperor z pozůstalosti Jana Kubelíka, neudělila.
Čtěte také: Videozáznam interpretační soutěže Pražského jara v oborech trubka a klavír
Finále oboru trubka se konalo 13. května od 16 a 20 hodin, mezi nejlepšími klavíristy se o konečném pořadí rozhodlo 14. května ve stejných časech. Hosty přímého přenosu byli trumpetisté Přemysl Černík a Josef Zámečník a klavírista Adam Skoumal.
Dnes se soutěží celkem v šestnácti oborech, které se střídají podle určení stálé soutěžní komise. Od roku 1994 objednává Pražské jaro povinné soutěžní skladby od významných českých autorů (letos od Adama Skoumala pro klavírní obor a od Jiřího Pohnána pro hráče na trubku). Tato tradice zároveň podporuje propagaci české soudobé hudby.
Čtěte také: Pražské jaro ve vysílání Vltavy
Mezi laureáty uplynulých ročníků nalezneme řadu umělců světové úrovně. Stali se jimi například James Galway (flétna), Natalia Gutman (viloncello), Michel Becquet (trombon), Jean-Louis Capezzali (hoboj) nebo mezzosopranistka Dagmar Pecková.
Do letošního ročníku Mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara se přihlásilo 135 trumpetistů ze tří desítek zemí, z nichž porota vybrala do hlavní soutěže 65 účastníků. Kandidátů z České republiky bylo přijato osm. V oboru klavír (koná se „na paměť Rudolfa Firkušného“) jich bylo z tuzemska přijato třináct, přičemž se zájemců přihlásilo celkem 70 ze 16 zemí.
Rozhodnutí, kdo z mladých umělců si odnese tituly laureátů a další ceny, je už v rukou porotců, kterým předsedá v oboru trubka Vladimír Rejlek a v oboru varhany Ian Fountain z Velké Británie.