Poslechněte si záznam koncertu: Komorní filharmonie Pardubice hraje Prokofjeva, Haydna, Bacha a Šostakoviče

Komorní filharmonie Pardubice, trumpetista Gábor Boldoczki - Foto: František Renza

Komorní filharmonie Pardubice, trumpetista Gábor BoldoczkiFoto: František Renza

Komorní filharmonie Pardubice, založená v roce 1969, vstupuje do další abonentní sezony. Její první podzimní program zprostředkovala Vltava v přímém přenosu ze Sukovy síně Domu hudby. Celý koncert si můžete znovu připomenout v přiloženém záznamu.

 

 

Záznam koncertu - Komorní filharmonie Pardubice hraje Prokofjeva, Haydna, Bacha a Šostakoviče

Vložit na svůj web

Protagonisty koncertu jsou vedle šéfdirigenta Petera Feranece dva sólisté: mezinárodně renomovaný maďarský trumpetista Gábor Boldoczki a mladý český klavírista Michal Šupák. 

Komorní filharmonie Pardubice, šéfdirigent Peter Feranec - Foto: František Renza

Komorní filharmonie Pardubice, šéfdirigent Peter FeranecFoto: František Renza

Ten je v pardubickém abonentním programu interpretem jednoho z Bachových koncertů. Do diskusí, které se vedou o dnešní interpretaci hudby baroka a tedy i Bachových koncertů pro sólový klávesový nástroj, přispívá filharmonie odpovědí na otázku, zda klavír, nebo cembalo, jednoznačně: počátky novodobého klavíru spadají již do 18. století, ale plné uplatnění nacházel jen velmi zvolna. Po celou dobu baroka se používalo cembalo. A používal je i Bach, ač o nových zdokonaleních klávesových nástrojů dobře věděl, ba aktivně k nim přispíval. Pro novodobý klavír komponovali až klasikové. Bachovy koncerty by se tedy z hlediska autenticity měly hrát na cembalo. Nicméně, jak konstatuje dramaturg orchestru Bohuslav Vítek, novodobý klavír dokáže sólový part tlumočit s větší dynamičností a bohatšími výrazovými možnostmi... 

Čtěte také: Zde si můžete poslechnout rozhovor s šéfdirigentem Komorní filharmonie Pardubice, který jsme vysílali v přestávce přenosu. Peter Feranec odpovídá na otázky Petra Vebera.

Přímý přenos ze Sukovy síně Domu hudby v Pardubicích
Sólisté Gábor Boldoczki (trubka) a Michal Šupák (klavír). Dirigent Peter Feranec.
Program: Sergej Prokofjev: Symfonie č. 1 D dur op. 25 Klasická / Joseph Haydn: Koncert pro trubku a orchestr Es dur / J. S. Bach: Koncert pro klavír, smyčce a basso continuo f moll BWV 1056 / Dmitrij Šostakovič: Koncert pro klavír, trubku a smyčce č. 1 c moll op. 35.
Slovem provází Petr Gojda.

Program obsahuje vedle Bachova Koncertu f moll také oblíbený Trubkový koncert Josepha Haydna a Koncert č. 1 pro klavír a trubku Dmitrije Šostakoviče - mladistvé, nápadité, svěží a mimořádně virtuózní avantgardní dílo z roku 1933, značně kontrastující s převažujícím obrazem tohoto skladatele jako autora závažných symfonií. 

Komorní filharmonie Pardubice, šéfdirigent Peter Feranec, mezinárodně renomovaný maďarský trumpetista Gábor Boldoczki a český klavírista Michal Šupák - Foto: František Renza

Komorní filharmonie Pardubice patří ke špičkovým českým orchestrům. Svým obsazením je menším symfonickým tělesem haydnovsko-mozartovského typu, což dobře umožňuje - jako v tomto případě - věnovat se vedle klasiků i repertoáru modernímu, neoklasickému. Těleso má nezastupitelnou roli v hudebním životě regionu - Pardubického kraje. Koncertuje však i mimo Pardubice a mimo kraj, pravidelně se účastní předních tuzemských festivalů a vrací se i sálů v Evropě a zámoří. Těsně před zahájením letošní sezony byl orchestr na zájezdě v Číně. 

Scarlatti, toppromo - Foto: Aleš Vavřík

Autor:  Petr Gojda

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas