Záznam koncertu: SOČR zahrál v premiéře symfonii Chvála stvoření Zemka Nováka

Tomáš Brauner, premiéra symfonie Chvála stvoření, 6. února, Rudolfinum - Foto: Tomáš Vodňanský

Tomáš Brauner, premiéra symfonie Chvála stvoření, 6. února, RudolfinumFoto: Tomáš Vodňanský

Seznámit se s ní můžete v nahrávce koncertu z Dvořákovy síně Rudolfina. Letošní šedesátník Pavel Zemek Novák, jeden z nejoriginálnějších současných českých skladatelů, ji zkomponoval na text Františka z Assisi a opatřil ji názvem „Chvála stvoření“.

 

 

P. Z. Novák: Symfonie č. 6 Chvála stvoření, premiéra (25 min). Claude Debussy: La damoiselle élue. Kantáta (20 min). Sólisté Lucie Silkenová (soprán) a Kateřina Jalovcová (mezzosoprán). Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor

Vložit na svůj web

 

Igor Stravinskij: Petruška (40 min). Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídí Tomáš Brauner. Uvádí Jitka Novotná (do 9. 5. 2017)

Vložit na svůj web

Řídí Tomáš Brauner. Sólisté Lucie Silkenová (soprán) a Kateřina Jalovcová (mezzosoprán). Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor, sbormistr Lukáš Vasilek.
P. Z. Novák: Symfonie č. 6 Chvála stvoření. Premiéra (25 min)

Claude Debussy: La damoiselle élue. Kantáta (20 min)
Igor Stravinskij: Petruška (40 min).
Uvádí Jitka Novotná

Dílo charakterizoval jako unisono pro ženský sbor a orchestr. K monofonní metodě skládání unisono dospěl Pavel Zemek Novák mj. z přesvědčení, že se v avantgardní hudbě 20. století nadužívají disonance. Vokální složku obstarají dámy z Pražského filharmonického sboru pod vedením Jakuba Zichy. 

Skladatel Pavel Zemek Novák, premiéra symfonie Chvála stvoření, 6. února, Rudolfinum - Foto: Tomáš Vodňanský

Ty můžeme slyšet i v další skladbě, zřídka uváděné kantátě La damoiselle élue teprve šestadvacetiletého Clauda Debussyho. Jedná se o zhudebněnou báseň plnou éteričnosti a melancholie, která v lecčem připomíná děj Tristana a Isoldy; je tu neukojitelná touha, propojení lásky a smrti. Však také v době kompozice kantáty byl Debussy velmi okouzlen wagnerovským světem. 

Zároveň ovšem leccos chápal odlišně – a místo okázalé a divoké smyslnosti akcentoval s typickým francouzským šarmem jemnost, něhu a tajemné náznaky. Děj líčí, kterak „vyvolená dívka“ pozoruje z nebes svého milence a připomíná krátký čas jejich soužití. Sóla přednesli sopranistka Lucie Silkenová a mezzosopranistka Kateřina Jalovcová

 

Rozhovor hudebního redaktora Ilji Šmídy s Pavlem Zemkem Novákem

Vložit na svůj web

Světová premiéra – psáno pro SOČR, 6. února 2017 - Foto: Tomáš Vodňanský

Po přestávce zazněla hudba z Petrušky, prostředního ze tří slavných baletů tzv. ruského tvůrčího údobí Igora Stravinského. Petruška je ruská lidová postava, trochu „nešťastník“, trochu „otloukánek“, který vždy dopadne špatně. Miluje Kolombínu, ta však dává předost Mouřenínovi. 

Celý děj předvádí kouzelník ve svém loutkovém divadle, které je jednou z atrakcí pouti, kde se vše odehrává. V hudební řeči přinesl Petruška mnoho nového: složité rytmy, nezvykle drsné souzvuky, uplatnění takzvaného městského folkloru s jeho „neučesanými“ melodiemi. Při premiéře měl balet ohromný úspěch – a ten s ním a jeho hudbou kráčí koncertními sály dodnes. 

Autor:   SOČR
Pořad: Koncertní sezóna  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí a úterý 20:00  |  Délka pořadu: 120 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace