Dvanáct hodin vysílání z Opavy: setkání s osobnostmi, přímé přenosy koncertů a mnoho dalšího

Slezská univerzita v Opavě - Foto: Slezská univerzita, Wikimedia licence Public domain

Slezská univerzita v OpavěFoto: Slezská univerzita, Wikimedia licence Public domain

Český rozhlas Vltava věnoval sobotní vysílání 9. dubna historické metropoli Slezska – Opavě. Seznámil posluchače se zajímavými osobnostmi opavské kultury a nabídl pohledy do nitra nejvýznamnějších opavských institucí.

Pozvali jsme vás také na přímé přenosy koncertů Církevní konzervatoře Opava a skupiny Ladě Michaela Kubesy. Rozhlasové jeviště nabídlo hru Bezruč?! a Národní divadlo moravskoslezské operu Tři přání Bohuslava Martinů. 

 

 

Na výstavy! Zvukové obrazy ze zahájení výstavy ke čtvrtstoletí činnosti Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě v Art Centru Galerie 4 v Chebu; Rozhovory s Vladimírem Birgusem a Jindřichem Štreitem z opavské univerzity; Dokument o Jdřichu Štreitovi.

Vložit na svůj web

„Výjimečnému vysílání předcházela dopolední Víkendová příloha, kterou jsme věnuovali nejstaršímu veřejnému muzeu ve střední Evropě a třetímu největšímu muzeu v České republice- Slezskému muzeu v Opavě i úspěšnému Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity.“

13.00 Euphonia s Karlem Boženkem se zaměří na bohatou hudební historii Opavy 14. až 21. století. Vzpomene s ním na německé i české hudební spolky 19. století, aktivity Pavla Křížkovského, Václava Kálika, Miloše Čeledy a Arnošta Rychlého i nejnovější úspěchy operního souboru Slezského divadla v Opavě. 

14.00 Rozhlasová podoba hry Bezruč?!, nad jejímž textem se sešli dva blízcí přátelé: publicista a básník Ivan Motýl a spisovatel Jan Balabán, a to vše pod režijním dohledem Martina Františáka. 

15.15 Opavský chodec aneb architektonická procházka Opavou s historiky umění a památkáři Martinem Strakošem a Romanou Rosovou. 

16.00 Fortissimo s Tomášem Thonem věnované novým nahrávkám francouzské hudby v kostele sv. Ducha v Opavě. Nebude chybět také Truvérské mše Petra Ebena a povídání se sbormistryní dětského pěveckého sboru Domino Opava při ZŠ Ilji Hurníka Ivanou Kleinovou. 

17.00 Slovo o divadle zamíří do Slezského divadla v Opavě a zaměří se na kořeny česko-německé historie opavského divadelnictví i na aktuální radosti a strasti uměleckých souborů opavského divadla. 

17.45 Přímý přenos z kostela sv. Václava se sólisty a sborem Církevní konzervatoře v Opavě, Hlavním bodem programu je provedení Vivaldiho Dixit Dominus ve spolupráci s Czech Ensemble Baroque Romana Válka. 

19.00 Přímý přenos z Café Evžen a kultovní skupina Ladě Michaela Kubesy a Petra Uvíry. Jejich live vystoupení v programu KALNÁ zůstane KALNÁ i po přeLEŠŤení organizujeme společně s 20. ročníkem festivalu Další břehy. 

20.00 Světová premiéra nahrávky opery – filmu Bohuslava Martinů Tři přání aneb Vrtkavosti života v českém překladu Václava Renče. Hudebního nastudování historicky třetího uvedení v Čechách se ujal dirigent Jakub Klecker, režie Jiří Nekvasil - v době vysílání operního večera budou našimi hosty. 

Partner vltavského celodenního vysílání z Opavy - Foto:  Opavská kulturní organizace

Partner vltavského celodenního vysílání z OpavyFoto:  Opavská kulturní organizace

22.45 Opavský Svět poezie představí v autorské interpretaci básně Ondřeje Hložka

23.30 Noční Čajovnu s Martinem Klimešem, jehož spolek Bludný kámen zapsal Opavu na mapu soudobého výtvarného i hudebního umění u nás, doprovodí improvizace a skladby Martina Režného, Martyny Poznanske, Liudase Mockünase a Audrey Chen. 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas