Tipy7. listopadu  2016  

Čtyřikrát živě z Hradce Králové. Zveme na festival soudobé hudby ve vysílání Vltavy

Hudební fórum Hradec Králové - Foto: Vojtěch Havlík

Hudební fórum Hradec KrálovéFoto: Vojtěch Havlík

Začátkem listopadu opět zamíří do Hradce Králové všichni, kdo mají rádi soudobou vážnou hudbu, aby si na čtyřech koncertech festivalu Hudební fórum Hradec Králové poslechli nejnovější porci orchestrálních, v tuzemsku dosud živě neprovedených skladeb světových autorů, kterou pro zvídavé publikum přichystala Filharmonie Hradec Králové.

Vysíláme 1., 3., 7. a 10. listopadu
 

Po léta špičková úroveň dramaturgie si svou úroveň drží i letos, koncerty budou čtverým zastavením v regionech - nahlíženo z globálního úhlu pohledu - v nichž se historie a současnost potkávají v energeticky silných projevech hudební kultury 21. století. 

Hudební fórum Hradec Králové funguje od počátku - letos se koná dvanáctým rokem - v symbióze se stanicí Vltava a to, že začíná 1. listopadu koncertem v rakouském duchu, je téměř telepatickým výstupem tohoto spojení: jakýmsi symbolickým předtaktím Rakouského roku na Vltavě. 

PROGRAM
Začátek vždy ve 20:00.
1. listopadu
: G. F. Haas: Traum in des Sommers Nacht, Peter Eötvös: DoReMi. Houslový koncert č. 2, Friedrich Cerha: Berceuse céleste, HK Gruber: Dancing in the Dark (výběr), Charivari. Sólista Roman Patočka (housle). Hraje Filharmonie Hradec Králové, řídí Jan Talich.
3. listopadu: Michael Torke: Charcoal, Avner Dorman: Frozen in Time, John Adams: City Noir. Hrají Christoph Sietzen (bicí nástroje) a Filharmonie Brno, řídí Peter Vrábel.
7. listopadu: Sofia Gubajdulina: Koncert pro fagot a hluboké smyčce; Galina Ustvolskaja: Symfonie č. 3 Ježíši, Mesiáši, spas nás, Symfonie č. 4 Modlitba, Klavírní sonáta č. 6, Symfonie č. 5 Amen. Sólisté Tomáš Františ (fagot) a Daniel Wiesner (klavír). Hraje Brno Contemporary Orchestra, řídí Pavel Šnajdr.
10. listopadu: Claude Viver: Orion, Tan Dun: Koncert pro orchestr (z opery Marco Polo), Osvaldo Golijov: Azul pro violoncello, obligátní skupinu a orchestr. Sólista Jiří Bárta (violoncello). Hraje Filharmonie Hradec Králové, řídí Tomáš Brauner.

Filharmonie Hradec Králové - Foto:  Filharmonie Hradec Králové

Filharmonie Hradec KrálovéFoto:  Filharmonie Hradec Králové

Fórum každoročně vplývá do dušičkového období a zlehka zohledňuje i tuto skutečnost: zahajovací koncert je ve znamení tématu noci. Navíc skladby Georga Friedricha Haase (Sen za letní noci), Petera Eötvöse (Houslový koncert DoReMi), Friedricha Cerhy (Berceuse céleste) a H. K. Grubera (Dancing in the Dark a Charivari) nabízejí jako celek jedinečný pohled na Rakousko, zejména Vídeň, jako kotel, v němž cokoliv se v posledních dvou stech letech v hudbě vařilo - ať šlo o modernistické výboje, nebo taneční hudbu - vždycky udávalo tón. 

Druhý koncert o dva dny později je ve znamení americké hudby, vedle slavného Johna Adamse nahlédneme do tvůrčí dílny ne už tak známých skladatelů: Michaela Torkeho a Avnera Dormana v nastudování Petera Vrábela s Filharmonií Brno. Transatlantický antagonismus východ-západ je pořád ještě aktuální - nejen v umění a kultuře - a zdá se tedy být jen logické, že na dalším koncertu, 7. listopadu, budou znít díla Sofie Gubajduliny a Galiny Ustvolské, tentokrát v interpretaci Brno Contemporary Orchestra s uměleckým vedoucím Pavlem Šnajdrem. 

Čtěte také: Festival Janáček Brno 2016 očima Jiřího Heřmana

Pavel Šnajdr - Foto: Jan Prokopius

Filharmonie Hradec Králové účinkuje letos na zahajovacím koncertě a rovněž na závěrečném (10. listopadu), který nabízí hudbu na festivalu z globálního nadhledu kanadského skladatele Claude Viviera (Orion), čínsko-amerického autora Tan Duna (Koncert pro orchestr z opery Marco Polo) a argentinského tvůrce Osvalda Golijova (Azul). U dirigentského pultu se vystřídají Jan Talich a Tomáš Brauner, koncerty dávají prostor rovněž sólistům - Romanu Patočkovi, Christophu Sietzenovi (bicí), Tomáši Františovi, Danielu Wiesnerovi, Jiřímu Bártovi. 

K Hudebnímu fóru Hradec Králové patří i vizuální rozměr, v němž letos festival postupuje - oproti minulým létům - ještě o krůček dál: výtvarné řešení každého koncertu má v gesci jiný umělec nebo tým. Všechny koncerty vysílá stanice Vltava v přímém přenosu. 

Autor:  Wanda Dobrovská  (wd)

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas