Tipy5. prosince  2014  

Historie jednoho uměleckého přátelství

Josef Hlávka v mladších letech - Foto: Česká televize

Josef Hlávka v mladších letechFoto: Česká televize

O inspirativním vztahu rodin skladatele Antonína Dvořáka a architekta a mecenáše Josefa Hlávky hovoří David Beveridge.

Antonín Dvořák v roce 1895 - Foto:  Dílo a osobnost Antonína Dvořáka

Antonín Dvořák v roce 1895Foto:  Dílo a osobnost Antonína Dvořáka

Rodák ze státu Ohio, americký muzikolog Dr. David R. Beveridge studoval a učil na různých vysokých školách a univerzitách ve Spojených státech dokud se r. 1993 nepřesídlil trvale do Čech. Zde působí na volné noze jako překladatel, badatel, pisatel a občasný přednášející. Pracuje dlouhodobě na komplexní, obšírné monografii věnované životu a dílu Antonína Dvořáka. 

 

Historie jednoho uměleckého přátelství (1/2). O inspirativním vztahu rodin skladatele Antonína Dvořáka a architekta a mecenáše Josefa Hlávky hovoří David Beveridge.

Vložit na svůj web

 

Historie jednoho uměleckého přátelství (2/2). O inspirativní vztahu rodin skladatele Antonína Dvořáka a architekta a mecenáše Josefa Hlávky hovoří David Beveridge.

Vložit na svůj web

Jeho četné články vyšly tiskem v České republice, v Německu, v Americe a ve Velké Británii. V roce 1996 vydal Oxford University Press sborník statí Rethinking Dvořák: View from Five Countries, který redigoval a ke kterému také přispěl autorsky. Zakrátko vyjde v britském časopise Czech Music třetí část (kryjící období 1873–1877) jeho podrobného pojednání o místech, kde Dvořák bydlel a pobýval a prostředí, v kterém tvořil. 

V letech 2010–2012 napsal s podporou stipendia od Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky knihu "Zdenka a Josef Hlávkovi – Anna a Antonín Dvořákovi. Přátelství dvou manželských párů a jeho plody v českém a světovém umění," za kterou obdržel Cenu Milana Sojky za nejlepší ze dvanácti publikací vydaných v ediční radě tohoto ústavu v roce 2012. 

Pořad: Euphonia  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: sobota 13:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas