Tipy19. srpna  2015  

Hudební Silvestr 2014 - repríza programu k závěru Roku české hudby

Jiří Suchý - Foto: Prokop Havel

Jiří SuchýFoto: Prokop Havel

Silvestr byl vloni na Vltavě, alespoň jednou, výrazně hudební. Nelze asi jinak, vždyť rok 2014 byl oficiálně vyhlášeným Rokem české hudby. A tak se můžete těšit na větší porcí hudby - hudby dobré, pohodové, snad i zábavné, hudby možná i trochu vážné, aspoň se jí tak říká, ale ne nutně závažné.

Vysíláme 29. srpna - 30. srpna 2015.  

Přímý přenos uvolněného dopoledního koncertu České filharmonie, Rossiniho opera Lazebník sevillský v češtině, operetní mystifikace Hospoda na mýtince z repertoáru Divadla Járy Cimrmana, Nedbalova klasická opereta Polská krev, kabaretní show skupiny Jananas a po půlnoci Jonáš a tingl-tangl, legendární titul dvojice Suchý - Šlitr v Divadle Semafor: to jsou hlavní hudební zastávky letošního vltavského Silvestra. 

Vyšetřování ztráty třídní knihy - Foto:  Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Vyšetřování ztráty třídní knihyFoto:  Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Hlavní hudební osou jsou čtyři podoby tuzemského hudebního divadla. Komická opera, fiktivní opereta, skutečná opereta a nakonec návštěva šantánu. Ale silvestrovské vysílání obsáhne víc - jak znějící hudbu, tak mluvené slovo hudby se dotýkající. Připravena je četba, pár speciálních pořadů o hudbě včetně půlhodinky o hudbě v díle spisovatele Murakamiho, povídání o operetě, silvestrovská Čajovna, vědecké pojednání o hudebním pojmu „braprodalidvěhutače“, speciální zpravodajská relace a Dvouminutová hra nazvaná Pozor přímý přenos, ale také generálka filharmoniků, dirigenta Tomáše Netopila a pěvecké a manželské dvojice Adama Plachetky a Kateřiny Kněžíkové na novoroční koncert, Mozart v jazzovém rouchu, chvilka autentického swingu Ondřeje Havelky, vzpomínka na Kocourkovské učitele… a všelicos dalšího...! 

Italská opera přeložená do naší mateřštiny, to je dnes už vzácné zboží. Světové opery se zpívají v originále a publikum v setmělém hledišti divadla příliš nesleduje dění na jevišti, protože má vyvrácené hlavy. Nastoupil diktát vysoko nahoru promítaných titulků… Rozhlas titulky zatím „neumí“, a tak nás nic nerozptyluje, ale také nám nic nepomáhá. V hudební komedii si tedy situační komiku můžeme vychutnat ve shodě s hudbou naplno tehdy, když se zpívá v češtině… Poslouchejme proto poslední den v roce Rossiniho Lazebníka sevillského v podání staré gardy Národního divadla česky. Na rozhlasové nahrávce z roku 1976 pod taktovkou Jana Husa Tichého zpívají hlavní role Jana Jonášová, Miroslav Švejda, René Tuček a Bohuslav Maršík. 

Divadlo Járy Cimrmana už od konce 60. let odehrálo stovky a stovky repríz hry Hospoda na mýtince, v níž vychází najevo, že nejslavnější autoři operet přišli prý k nesmrtelným melodiím, jež je proslavily, krádeží. Jára Cimrman, vynálezce a všeuměl, napsal sedmihodinovou operetu Proso a poslal ji do Vídně do soutěže. Ovšem – naštěstí pro ně a naneštěstí pro sebe nikoli doporučeně… 

Hudební skupina Jananas, 30. října 2014 ve Studiu A - Foto: Tomáš Vodňanský

Hudební skupina Jananas, 30. října 2014 ve Studiu AFoto: Tomáš Vodňanský

Nedbalova opereta Polská krev měla premiéru ve Vídni 25. října 1913. V Čechách se hrála už dva měsíce poté, divadla ji uváděla česky i v německém originále. Úspěchy byly naprosto mimořádné. Do hlavního večerního času připravená rozhlasová nahrávka pochází z roku 1959. Hudební nastudování je dílem legendárního operetního dirigenta Vlastislava Antonína Viplera. Přizval si tehdejší přední české operní pěvce a divadelní herce – Karla Bermana, Sylvii Kodetovou, Lídu Vostrčilovou, Zdeňka Švehlu, Milana Karpíška a řadu dalších. 

Půlhodinku po novoročním přípitku Vltava nabízí ještě něco ze zlatého fondu. Nahrávku z první poloviny 60. let. Ojedinělou a i po letech stále svěží cestu světovými kabarety, jejíž název se stal čítankovým pojmem - Jonáš a tingl-tangl. Počátkem 60. let vsadil Jiří Suchý v Divadle Semafor na svého kolegu skladatele Jiřího Šlitra. Otevřeli zlatou éru této malé pražské scény. „Jonáš“, to jsou duchaplné dialogy, kaskadérské jazykové kousky, nezapomenutelné vyprávění absurdních anekdot a především hudebně dráždivé a jazykově poetické písničky, z nichž většina se stala hity první kategorie. 


 

 

Silvestrovské zprávy 2014

Vložit na svůj web

On Air, živé vysíllání - Foto: Tomáš Vodňanský

On Air, živé vysílláníFoto: Tomáš Vodňanský

7:00 a 17:14
Zprávy trochu jinak
Ani na Silvestra nemůže stanice Vltava zapomenout na svou povinnost nestranně a objektivně informovat o dění v kultuře. Vzhledem k mrtvolnému klidu v ostatních žánrech jsou aktuální zprávy, připravené v předstihu směnou Lukáše Hurníka, soustředěny jen na hudbu. Poslouchejte v 7:00 a v 17:14. 

8.40
Milan Uhde: Moc art aneb Všeho moc škodí
Rozhlasová miniopera o neznámých následcích zapomenuté návštěvy Wolfganga Amadea v městě Brno. Hudba Marko Ivanovič. Dramaturgie Kateřina Rathouská. Účinkují Martin Písařík, Jan Vondráček, Tereza Bebarová, Klára Sedláčková-Oltová, Naděžda Vicenová, Marika Procházková, Jan Meduna, Pavel Tesař a Martin Veliký. Režie Aleš Vrzák. 

9.00
Mozart? - Mozart!!

Malá ranní silvestrovská "jam session". W. A. Mozart: Koncert pro klavír a orchestr A dur č. 23 K 488 v jazzové úpravě Jacquese Loussiera (27 min). Hrají Jacques Loussier (klavír), Trio Jacquesa Loussiera a studiový smyčcový orchestr. - Píseň pro Amadea. Improvizace na Adagio ze Sonáty pro klavír č. 2 F dur K 280 (2 min). Zpívá Bobby McFerrin, hraje Chick Corea. 

10:56
Dvouminutová hra
Silvestrovský bonus pro ty, kdo mají rádi vltavský projekt Minutové hry – dílko Petra Vebera ve stopáži téměř přesně dvouminutové, nazvané Pozor, přímý přenos. Tak trochu ze života, ale naštěstí ne úplně… 

11.00
Generálka
Přímý přenos koncertu České filharmonie. Veřejně přístupná silvestrovská hlavní zkouška před Novoročním koncertem v pražském Rudolfinu. Zpívají Kateřina Kněžíková (soprán) a Adam Plachetka (basbaryton), dirigent Tomáš Netopil. Gioacchino Rossini: Straka zlodějka. Předehra k opeře. - Gaetano Donizetti: Don Pasquale. 

Předehra k opeře a výběr árií. - Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský. Předehra k opeře a výběr árií. - Giuseppe Verdi: Macbeth. Baletní hudba z opery. - Gaetano Donizetti: Nápoj lásky. Výběr árií z opery. - Gioacchino Rossini: Vilém Tell. Předehra k opeře. Programem provází Veronika Paroulková. 

13.00
Hudební Silvestry Josefa Hály
Texty svých přednášek – ovšem proslovených (naštěstí) jen v soukromí - věnoval známý pianista mimo jiné univerzální pěvkyni Edith Culbertsonové a fenoménu aleohudby. Sestřih z nich máme v úmyslu vysílat ve 13:00. Ale kdopak ví, jak to nakonec dopadne… Takže poslouchejte raději zde. 

 

Hudební Silvestry Josefa Hály

Vložit na svůj web

13.30
Silvestrovské operní odpoledne. Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský.
Opera buffa o dvou dějstvích na libreto Cesare Sterbiniho podle stejnojmenné Beaumarchaisovy hry. Překlad a úprava Hanuš Thein. Rozhlasová nahrávka z roku 1976.  

Osoby a obsazení: Hrabě Almaviva (Miroslav Švejda), Doktor Bartolo (Bohuslav Maršík), Rosina, jeho schovanka (Jana Jonášová), Figaro, lazebník (René Tuček), Basilio, učitel hudby (Dalibor Jedlička), Marcellina, hospodyně Bartolova (Eva Hlobilová), Fiorillo, sluha Almavivův (Jaroslav Majtner), Velitel stráže (Viktor Kočí), Notář (Bohumil Turek). Sbor a orchestr opery Národního divadla v Praze řídí Jan Hus Tichý. Připravil a uvádí Ivan Ruml. 

16.20
Divadlo Járy Cimrmana: Hospoda na mýtince
Účinkují Miloň Čepelka, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Vozáb, Petr Brukner a Ladislav Smoljak. 

20.00
Operetní večer
Oskar Nedbal: Polská krev
Opereta o třech dějstvích, libreto Leo Stein podle povídky A. S. Puškina Slečna selka. Český překlad František Štěpánek, rozhlasová úprava Zdeněk Knittl. Historická nahrávka z roku 1959. Osoby a obsazení: Pan Jan Zaremba, velkostatkář (Karel Berman), Helena, Zarembova dcera (Sylvia Kodetová/Lída Vostrčilová), Hrabě Boléslaw Barański (Zdeněk Švehla), Bronio von Popiel (Milan Karpíšek), Wanda Kwasínskaja, primabalerina (Eva Šenková), Jadwiga Páwlóva, matka Wandy (Nelly Gaierová), Mirski, Senówicz, Wolénski, Górski, přátelé Barańského (Rudolf Pellar, Oldřich Kubart, Jaroslav Mikulín, Milota Holcman), Komtesa Jozie Napólska (Alexandra Hájková), Wlastek, šafář Barańského (Stanislav Ulrych), Sluha (Karel Hovorka). Průvodní slovo Marta Kučírková. 

Dále účinkují Činoherní soubor Čs. rozhlasu v Praze, umělecký vedoucí Karel Hovorka, Dětský pěvecký sbor Čs. rozhlasu v Praze, sbormistr Bohumil Kulínský st., Pěvecký sbor Čs. rozhlasu v Praze, sbormistr Miroslav Matějo, a Pražský rozhlasový orchestr, řídí Vlastislav Antonín Vipler. Připravil a uvádí Zbyněk Brabec. 

22.00
Operetní vzestupy a pády Oskara Nedbala aneb Proč nevznikla opereta Česká krev
Zamyšlení Jiřího Kamena nad skladatelovým vídeňským osudem. Čte Lukáš Hlavica. 

22.20
Jazzman Cimrman
Sestřih hry Divadla Járy Cimrmana. Účinkují Karel Velebný, Jiří Šebánek, Václav Kotek a S+H Q. Připravil Václav Vraný. 

22.50
Kabaret v éteru
Galakoncert Symfonického orchestru Českého Jananasu
Silvestrovský díl cyklu Kabaret v éteru s písněmi skupiny Jananas v novém aranžmá a s jedinečným odhalením skrytého talentu houslové interpretace. Dramaturgie Renata Venclová a Klára Novotná. Scénář Jana Ivanovićová a Jan Vávra. Natočeno v roce 2014. 

0:30
Ze Zlatého fondu Českého rozhlasu
Jiří Suchý/Jiří Šlitr: Jonáš a tingl - tangl. Hra se zpěvy - kabaret. Účinkují autoři, Eva Pospíšilová a instrumentální soubor. Historický záznam z představení v pražském divadle Semafor z 3. 12. 1963. Připravil a uvádí Bohuslav Vítek. 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas