Tipy31. srpna  2015  

Jubilantka Soňa Červená

Soňa Červená oslavila devadesáté narozeniny v Národním divadle - Foto: Petr Veber

Soňa Červená oslavila devadesáté narozeniny v Národním divadleFoto: Petr Veber

Při příležitosti devadesátin někdejší významné mezzosopranistky a dodnes aktivní divadelní umělkyně (narozené 9. 9. 1925), vysílá stanice Vltava nahrávku Bizetovy Carmen se Soňou Červenou v titulní roli. Herečka a pěvkyně působila po léta v zahraničí, v roce 1962 emigrovala do Západního Berlína.

Soňa Červená oslavila devadesáté narozeniny v Národním divadle - Foto: Petr Veber

Soňa Červená oslavila devadesáté narozeniny v Národním divadleFoto: Petr Veber

13.00 Euphonia
Se Soňou Červenou nejen o češtině hovoří Jana Vašatová. 

V pravidelné programové řadě Euphonia se posluchači 5. září setkají se Soňou Červenou, umělkyní a osobností, která má dar zapůsobit na každého, kdo se s ní třebas jen letmo setká. Světová mezzosopranistka začínala jako Káča v Divotvorném hrnci Osvobozeného divadla, po celém světě pak slavila úspěchy jako jedinečná Bizetova Carmen - a kde mohla, prosazovala hudbu své vlasti a pomáhala zahraničním kolegům s tou hroznou řečí, jakou pro ně je čeština, nebo specifické vyjadřovací prostředky Leoše Janáčka.  

Jak je to se zpívatelností našich oper v originále? Je čeština opravdu tak těžká? Co dělalo a dělá světovým pěvcům největší potíže? Jak vše funguje na světových operních scénách? O tom hovořila se Soňou Červenou, která se v těchto dnech dožívá neuvěřitelného životního jubilea, redaktorka Jana Vašatová. Český rozhlas Vltava v sobotu 5. září. 

Scarlatti, toppromo - Foto: Aleš Vavřík

Pořad: Euphonia  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: sobota 13:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas