Tipy21. června  2014 v 20:00  

Kubelík jako operní dirigent: Carl Maria von Weber - Oberon

Rafael Kubelík - Foto: Radio Praha

Rafael KubelíkFoto: Radio Praha

V souvislosti se 100. výročím narození Rafaela Kubelíka, které připadá na 29. června, zařazuje stanice Vltava do vysílání také jeho vybrané operní nahrávky.

Vysíláme 21. června od 20:00 hodin. 

Mezi nimi zaujímá čestné místo opera Carla Marii von Webera Oberon - a to zejména díky pěveckému obsazení. Shodou okolností je to první německy zpívaná operní nahrávka Plácida Dominga, který ve své autobiografii později napsal: "Škoda, že jsem s tímto skvělým dirigentem nemohl spolupracovat častěji". 

Nahrávka Oberona je ale vzorová i díky dalším pěvcům, jako je Brigit Nilsson nebo Donald Grobe, a samozřejmě také díky Symfonickému orchestru Bavorského rozhlasu. Opera měla jinak velmi úspěšnou premiéru v Londýně 12. dubna roku 1826. 

Její námět nevychází ze Shakespearova Snu noci svatojánské, ale z německé básně Oberon od Christopha Martina Wielanda. A ta zase vychází z francouzské předlohy, středověké romance o Huonovi de Bordeaux. Jde o poslední Weberovu operu, skladatel zemřel necelé dva měsíce po londýnské premiéře 5. června 1826. Právě přípravy na ni ho stály zdraví a zbytek sil. 

Provedení v Lipsku bezprostředně následovalo, do Prahy se dostal Oberon už v roce 1828. I přes úspěch byl skladatel s operou nespokojen a chtěl ji přepracovat, ale smrt mu v tom zabránila. O dílčí úpravy se však pokoušelo několik skladatelů včetně Gustava Mahlera. Nakonec nicméně převládl názor, že je na místě hrát původní skladatelovu verzi i s mluvenými dialogy. 

Autor:  Jindřich Bálek
Pořad: Operní večer  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: sobota večer  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas