Tipy27. listopadu  2013 v 20:00  

Laureáti Pražského jara - hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková a varhaník Pavel Svoboda

Varhany (ilustrační foto) - Foto: Petr Veber

Varhany (ilustrační foto)Foto: Petr Veber

Pořad Akademie věnujeme dvěma mladým českým hudebníkům, kteří výrazně uspěli v letošní mezinárodní interpretační soutěži festivalu Pražské jaro.

Pražské jaro, Rudolfinum - Foto: Petr Veber

Pražské jaro, RudolfinumFoto: Petr Veber

Hornistka Kateřina Javůrková a varhaník Pavel Svoboda. Co mají společného? Jsou posluchači Hudební fakulty AMU v Praze, Kateřina studuje u Zdeňka Divokého a Radka Baboráka, Pavel u Jaroslava Tůmy. Oba úspěšně absolvovali řadu domácích i zahraničních soutěží, letos v květnu mezinárodní interpretační soutěž Pražské jaro, v níž získali laureátský titul. 

Pražské jaro 2013 - Foto:  Český rozhlas

Pražské jaro 2013Foto:  Český rozhlas

Kateřina Javůrková spolupracuje s Českou filharmonií, je členkou Pražské komorní filharmonie, Pavel Svoboda působí v souboru Barocco sempre giovane, je také uměleckým ředitelem hudebního festivalu F. L. Věka. Stručný náznak hudební činorodosti obou laureátů nevypovídá dostatečně o jejich interpretačním umění, o nakažlivém zaujetí hudbou, nenahradí poslech rozhlasového záznamu jejich soutěžních vystoupení na Pražském jaru.  

Akademii proto rozezní lesní roh a varhany v kompozicích G. Ph. Telemanna, W. A. Mozarta, J. S. Bacha, M. Dupré, C. M. Widora i v povinných soutěžních skladbách Eduarda Douši a Otomara Kvěcha. Jak se novinky mladým umělcům hrají a líbí? Odpověď na danou otázku zajímá nejen posluchače, ale také autory, protože život jejich tvorby závisí na zájmu interpretů. 

Mezinárodní soutěž Pražské jaro si po léta udržovala pověst soutěže špičkové a titul laureát Pražského jara znamenal nepřehlédnutelnou osobnost velkého hudebního světa, kterou zvaly na svá pódia světové festivaly, orchestry, školy. Jak vnímají tuto tradici prestiže a vysoké úrovně mladí interpreti? Je to jen nostalgický závan historie, nebo stále poutavá a trvalá hodnota, o niž stojí za námahu usilovat? Pro odpovědi si nalaďte vltavskou Akademii 27.11. ve 20 hodin. Její hosté - hornistka Kateřina Javůrková a varhaník Pavel Svoboda - jsou už dnes mimořádné osobnosti naší mladé umělecké generace.  

Pořad: Akademie  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: středa 20:00  |  Délka pořadu: 105 minut  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas