Tipy29. září  2013 v 21:00  

Všechny Verdiho opery

Verdi diriguje Aidu na premiéře v Paříži roku 1881 (ilustrace Adriena Mariea) - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Verdi diriguje Aidu na premiéře v Paříži roku 1881 (ilustrace Adriena Mariea)Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

První část desetidílného cyklu pořadů CD Laser, v němž Bohuslav Vítek do počátku prosince v nejlepších nahrávkách v průřezu postupně představí všech 27 velkých hudebně dramatických děl italského klasika, mezi něž se vedle oper obvykle řadí i jeho Rekviem. Od narození Giuseppe Verdiho uplyne 10. října 200 let.

První díl vysíláme 29. září od 21 hodin. 

Životní jubilea dvou dnes pravděpodobně nejpopulárnějších operních skladatelů Richarda Wagnera a Giuseppa Verdiho - od narození obou uplynulo letos 200 let! - připomíná Český rozhlas Vltava mimo jiné i dvěma rozsáhlými cykly, v nichž postupně zazní ukázky ze všech oper, jež oba tvůrci zanechali. Ten první byl odvysílán již na jaře a nesl název Wagnerovská epopej. 

Druhý - Vivat Verdi - nás čeká nyní na podzim. Tentokráte se jedná o reprízu, kterou jsme původně připravovali pro rok 2001 k 100. výročí Verdiho úmrtí. I přes dobu, jež od premiéry uplynula, se jedná o projekt stále aktuální - nahrávkám zub času nijak neuškodil, ba právě naopak. Byly zvoleny tak, aby představily všech dvacet šest Verdiho oper v reprezentační podobě. Uslyšíme tedy pěvce, ale i orchestry s dirigenty minulosti i relativně nedávné současnosti. Smyslem tohoto cyklu není zachycení životní dráhy Verdiho, ale sledování uměleckého růstu skladatele, který zásadně přispěl v devatenáctém století k vývoji novodobého operního žánru.  

Ve svých počátcích samozřejmě komponoval pod vlivem tehdejšího trendu - velký vliv na něho měli jeho starší kolegové, zvláště Bellini a Donizetti. Avšak už od poloviny století nabývaly jeho opery stále osobitějších podob a každá z nich je dílem zcela samostatným a stylově zralým. Vlastním operám vlastně bude patřit večerů jen devět, celý cyklus totiž uzavře dnes už legendární nahrávka Verdiho skladby Messa da Requiem v nastudování světových hvězd a dirigenta George Soltiho. 

Pořad: CD Laser  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: neděle 21,00 hod  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas