Aleksandar Marković

Marković Aleksandar - Foto: Archiv umělce

Marković AleksandarFoto: Archiv umělce

Dirigent

Od sezony 2009/10 zastává šestatřicetiletý dirigent Aleksandar Marković post šéfdirigenta Filharmonie Brno, která mu tuto pozici nabídla hned po prvním společném vystoupení v listopadu 2008. 12. srpna 2009 řídil Aleksandar Marković v Brně svůj inaugurační koncert, jímž zahájil MHF Špilberk 2009. 

V roce 2009 debutoval Aleksandar Marković se Stuttgartskou a Norimberskou filharmonií, s Orchestrem berlínského Konzerthausu, s komorním orchestrem Spirit of Europe a Chorvatským rozhlasovým orchestrem ze Záhřebu. V roce 2008 také poprvé dirigoval Skotský komorní orchestr, Německou státní filharmonii Porýní-Falc, Württemberskou, Slovenskou a Katarskou filharmonii. S Osmou symfonií Antona Brucknera zahájil koncertní sezonu 2008/09 ve Štýrském Hradci, v květnu 2008 pak otevřel s Vídeňskými symfoniky prestižní festival Wiener Festwochen (finálový koncert Eurovizní soutěže mladých hudebníků). 

V letech 2005-2008 byl šéfdirigentem Tyrolského zemského divadla v Innsbrucku, kde úspěšně uvedl devět operních a baletních premiér (Sedlák kavalír/Komedianti, Labutí jezero, Romeo a Julie, Bludný Holanďan, Salome, Madama Butterfly, Traviata, Norma a Tosca) a řadu symfonických koncertů. V roce 2003 zvítězil v mezinárodní dirigentské soutěži Grzegorze Fitelberga v polských Katovicích. 

Aleksandar Marković dále řídil Německý symfonický orchestr Berlín, Vídeňský komorní orchestr, Orchestr salcburského Mozartea, Bělehradský rozhlasový orchestr a Bělehradskou filharmonii, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Janáčkovu filharmonii Ostrava, Slovinskou filharmonii a Orchestr Národního divadla v Praze. 

Vedle klasického symfonického repertoáru se zabývá interpretací soudobé hudby. Ve vídeňském Musikvereinu uvedl světové premiéry skladeb Feuerlicht a Nachtschatten od Dirka D´Ase, symfonie Karla Amadea Hartmanna a Karla Schiskeho nebo díla Lutosławskeho, Ligetiho, Pintschera a Tüüra. 

Marković vystudoval dirigování na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst ve třídě Leopolda Hagera, který o něm prohlásil: „Je jedním z největších talentů, které jsem kdy učil“. Aleksandar Marković absolvoval s vyznamenáním mistrovské kurzy u Gianluigiho Gelmettiho a Lothara Zagroseka na Accademia Musicale Chigiana v Sieně. Je také držitelem stipendia světově proslulé Nadace Herberta von Karajana v Berlíně. 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas