Jan Mráček

Jan Mráček - Foto: Tomáš Vodňanský

Jan MráčekFoto: Tomáš Vodňanský

Houslista

Jan Mráček (nar. 1991) začal hrát na housle v pěti letech ve třídě prof. Magdalény Mickové. Pod vedením této pedagožky pracoval osm let a absolvoval několik soutěží. Tak se např. v letech 1998-2001 účastnil soutěže Plzenecké housličky, kde pokaždé zvítězil, a v roce 2002 mu tady byl udělen titul absolutního vítěze. 

Od roku 2003 pokračoval Jan Mráček ve třídě prof. Jiřího Fišera na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením; v témže roce se stal laureátem soutěže Prague Junior Note. V současné době studuje na Pražské konzervatoři. V roce 2004 hrál v Rudolfinu s mistrem Josefem Sukem v rámci cyklu „Josef Suk uvádí mladé talenty“. Také se zúčastnil Letních houslových kurzů Václava Hudečka. V roce 2005 vyhrál Kocianovu houslovou soutěž ve 3. kategorii a získal 2. cenu na Letních houslových kurzech Václava Hudečka. V roce 2006 provedl jako sólista 1. větu Koncertu pro housle a orchestr d moll Jeana Sibelia – ve Dvořákově síni Rudolfina ho doprovodila Pražská komorní filharmonie. Ve stejném roce získal 1. cenu ve 4. kategorii na Kocianově houslové soutěži v Ústí nad Orlicí, hlavní cenu na Mistrovských kurzech Václava Hudečka, kde obdržel mistrovský nástroj z dílny Karla Vávry, a stal se i absolutním vítězem národního kola Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga. 

V červnu 2007 absolvoval v rámci Concertina Praga řadu koncertů na Jihočeském festivalu, v létě se zúčastnil houslových kurzů u prof. Stephena B. Shippse (USA) a stal se spoluvítězem Akademie Václava Hudečka. Představil se na Mezinárodní soutěži Louise Spohra pro mladé houslisty v německém Weimaru a v listopadu 2008 se stal vítězem Celostátní soutěže konzervatoří. V květnu 2009 zvítězil na Mezinárodní interpretační soutěži Beethovenův Hradec, kde na koncertě vítězů provedl společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava Dvořákův Koncert pro housle a moll. V létě téhož roku se zúčastnil kurzů Musica Mundi v Belgii. Byl tady žákem Gavriela Lipkinda, Leonida Kerbela, Levona Chilingiriana nebo Waltera Boeykense a jako sólista hrál pod taktovkou Maxima Vengerova. Jeho největším dosavadním úspěchem je titul laureáta a 2. cena z Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara 2010. 

Jako sólista spolupracuje s Českým komorním orchestrem, Virtuosi Pragenses nebo s Novým pražským kolegiem rozhlasových symfoniků, a pravidelně vystupuje na předvánočním turné Václava Hudečka. Od ledna 2008 je členem Tria Hélios Praga. 


 

Autor:  Materiály SOČR

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas