Leoš Svárovský

Leoš Svárovský

Leoš Svárovský

Dirigent

Leoš Svárovský (1961) vystudoval hru na flétnu na Pražské konzervatoři a dirigování na AMU u prof. Václava Neumanna. Svoji kariéru začal v pražském Národním divadle jako asistent Zdeňka Košlera. V roce 1991 byl nadací Herberta von Karajana pozván ke spolupráci s Georgem Soltim, Claudiem Abbadem a Vídeňskými filharmoniky na festivalu "Sommerspiele Salzburg". Od roku 2000 je Leoš Svárovský pedagogem na katedře dirigování AMU v Praze. 

Od počátků své kariéry byl šéfdirigentem vynikajících orchestrů (Komorní opera Praha, Janáčkova filharmonie Ostrava, Státní filharmonie Brno, Sinfonietta Žilina, Státní opera Praha). Působil rovněž jako hlavní dirigent baletu pražského Národního divadla a stálý hostující dirigent Slovenské filharmonie. Od roku 2001 spolupracuje s Českou filharmonií, v posledních letech se k tělesu vrací pravidelně; vrcholem této spolupráce bylo letošní turné do USA. V současné době zastává pozici šéfdirigenta Komorní filharmonie Pardubice (od 1997) a je hlavním hostujícím dirigentem Slovenské filharmonie, se kterou opakovaně podnikl turné do Japonska a po celé Asii. 

Leoš Svárovský pracoval rovněž s mnoha vynikajícími zahraničními orchestry, jako např. Orchestre de Pays de la Lorraine Metz, Mozarteum Orchester Salzburg, Bach Collegium München, Beethoven Orchester Bonn, Residentie Orkest den Haag, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Bruckner Orchester Linz, Orquestra Metropolitana de Lisboa, Shanghai Radio Symphony Orchestra, Radio Symphonie Orkest Utrecht, The Colorado Music Festival Orchestra, filharmonie v Záhřebu a Soulu, Presidential Symphony Orchestra Ankara nebo Staatskapelle Dresden. 

Umělec je pravidelně zván na pódia významných hudebních festivalů v České republice i v zahraničí. Letos se objeví na festivalech v Rheingau, Meranu a Tokiu. Spolupracoval s věhlasnými sólisty, mezi nimiž jsou R. Firkušný, J. Suk, V. Hudeček, I. Ardašev, P. Šporcl, V. Pikajzen, M. Fedotov, C. Ortiz, D. Varjon, H. Hardenberger, D. Damrau, I. Oistrach, S. Vladar, K. Ricciarelli, K. Rydl, E. Randová, D. Pecková, L. Orgonášová, Sumi Jo, Ch. Margiono, R. Buchbinder, S. Kovatschewitch, L. Josephowitsch, X. de Maestre. 

Většina nahrávek Leoše Svárovského byla pořízena firmou Supraphon Records, další vyšly u společností Newport Classic, New Millenium Records BBC a Arco Diva. 

Související weby

www.leossvarovsky.com

Autor:  Materiály SOČR

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas