Libor Pešek

Libor Pešek - Foto: Archiv umělce

Libor PešekFoto: Archiv umělce

Dirigent

Patří k významným osobnostem české i světové hudební scény. V letech 1987-1997 zastával místo uměleckého ředitele a šéfdirigenta Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. S tělesem ho dodnes pojí blízký vztah i funkce čestného dirigenta. RLPO absolvoval s Liborem Peškem své první turné po USA, které se setkalo s mimořádně pozitivním ohlasem; dále vystoupili kupř. na Dálném východě (Singapur, Taipei, Hong Kong). Jejich evropská turné zahrnovala několikeré hostování ve Španělsku i koncerty v hlavních hudebních centrech Rakouska a Německa. V květnu 1993 (a posléze znovu v roce 1996) zahráli na zahajovacích koncertech Pražského jara, což bylo výjimečné i skutečností, že PJ poprvé otevíral zahraniční orchestr. Libor Pešek několikrát hostoval na prestižním londýnském festivalu BBC Proms v Royal Albert Hall, je rovněž zván na festival ve skotském Edinburku. 

K dalším orchestrům, se kterými spolupracoval, patří např. Los Angeles Philharmonic, San Francisco Symphony, Minnesota, Philadelphia a Cleveland Orchestra, Chicago Symphony, přední tělesa Velké Británie, Orchestre National de France, Danish Radio Symphony Orchestra, La Scala, Oslo Philharmonic, Orchestre de Paris, Royal Stockholm Philharmonic nebo Staatskapelle Dresden. Umělec nahrává pro firmy Virgin Classics, BMG, EMI, Victor Entertainment a Supraphon. Velký ohlas měla např. jeho nahrávka kompletních symfonií Antonína Dvořáka s Českou filharmonií a RLPO. 

Libor Pešek se narodil v roce 1933 v Praze, vystudoval dirigování na HAMU pod vedením Václava Neumanna a Václava Smetáčka. V roce 1958 založil orchestr Pražská komorní harmonie, s nímž si v tehdejším Československu vybudoval přední postavení mezi dirigenty. Následně byl u zrodu komorního orchestru Sebastian. V dalším období působil jako šéfdirigent Severočeské filharmonie v Teplicích (1963-1969) a Východočeského státního komorního orchestru v Pardubicích (1970-1977). Paralelně pracoval s orchestry v Holandsku, krátce působil jako šéf Slovenské filharmonie v Bratislavě. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem FOK. V současnosti vykonává funkci hlavního dirigenta Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms a od roku 2007 je také šéfdirigentem Českého národního symfonického orchestru. 

Při příležitosti státní návštěvy britské královny Alžběty II. v České republice (1996) obdržel z jejích rukou řád "Rytíř britského impéria". Prezident Václav Havel ho 28. 10. 1997 vyznamenal za vynikající umělecké výsledky medailí "Za zásluhy" I. stupně. Dirigent je čestným doktorem Univerzity v Liverpoolu a v roce 1997 byl jmenován čestným členem University of Central Lancashire. 

Autor:  Materiály SOČR

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas