Marek Štilec

Marek Štilec - Foto: Materiály SOČR

Marek ŠtilecFoto: Materiály SOČR

Dirigent

Narodil se roku 1985. Umělecká studia zahájil na Pražské konzervatoři v houslové třídě Dany Vlachové. Dirigování studoval nejprve soukromě u Leoše Svárovského a v současné době pokračuje na katedře dirigování pražské HAMU. Je absolventem kurzů Vladimira Kiradjeva v rakouském Reichenau a Jormy Panuly v německém Weimaru. 

Spolupracoval a spolupracuje s řadou významných orchestrů, mezi jinými se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pražskou komorní filharmonií, Pražským komorním orchestrem, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Jihočeskou komorní filharmonií, Plzeňskou filharmonií, s Akademickými komorními sólisty, Orchestrem Berg, orchestrem Opery v Ústí nad Labem a souborem Czech Virtuosi. 

V sedmnácti letech založil komorní orchestr Quattro, jehož je dirigentem a uměleckým vedoucím. Společně absolvovali desítky koncertů. U společnosti ArcoDiva nahrál CD s díly současných českých tvůrců (Quattro hraje Quattro), dále titul na objednávku lucemburské vlády (Carmina Lucemburgiana) a CD JA RA LAJ z oblasti world music ve spolupráci se Štefanem Margitou. 

Pravidelně se podílí na pořadech České televize a Českého rozhlasu, spolupracoval s dechovou harmonií North Downs Symphonia a se sbory Canti di Praga a Perchta Český Krumlov. Sborovou praxi pak absolvoval s Pražským komorním sborem. 

Věnuje se též dirigování opery. V rámci operního studia TON při pražské HAMU připravil premiéru opery Veselohra na mostě Bohuslava Martinů a podílel se na nastudování opery Ženitba téhož autora. Jako dirigent se podílí na inscenaci opery Viva la mamma Gaetana Donizettiho v divadle F. X. Šaldy v Liberci. 

Spolupracoval s celou řadou vynikajících pěvců (Štefan Margita, Ivan Kusnjer, Adriana Kohútková, Ján Galla a další). Z instrumentalistů, s nimiž úspěšně účinkoval ve společných projektech, jmenujme kupř. Jitku Hosprovou, Lubomíra Brabce, Jaroslava Svěceného, Jiřího Bártu, Janu Bouškovou nebo Kateřinu Englichovou. 

Autor:  Materiály SOČR

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas