Marko Ivanović

Ivanović Marko - Foto: Ladislav Formánek

Ivanović MarkoFoto: Ladislav Formánek

Současný šéfdirigent Komorní filharmonie Pardubice se narodil roku 1976 v Praze. Přes své mládí má už bohaté zkušenosti – znají ho posluchači v tuzemsku i zahraničí, mimo jiné v Japonsku.

Na Akademii múzických umění ovšem nestudoval pouze dirigování (jeho učiteli v tomto oboru byli Radomil Eliška a Jiří Bělohlávek), ale ve třídě prof. Václava Riedlbaucha také hudební kompozici. Jako skladatel se prezentoval např. Předehrou na rozloučenou, Šílencovou ranní suitou, operou Dívka a smrt, komorní tvorbou a především spoustou hudby scénické, rozhlasové a filmové. Spolupracoval s divadly Alfréd ve dvoře, Divadlo na zábradlí, Divadlo v Celetné, Viola, Damúza, DISK, Studio Dva, Myron Ostrava, Městské divadlo Český Těšín, s režiséry Ctiborem Turbou, Hanou Kofránkovou, Alešem Vrzákem. Užité hudbě se věnuje také jako externí pedagog pražské AMU. Ivanovićova tvorba zazněla na mnoha místech Evropy, v nejednom případě i na závažných festivalových pódiích, jako jsou u nás Maraton soudobé hudby, festivaly Mladá Praha a Třídení plus, ve světě pak bratislavské Dny soudobé hudby, prestižní světoznámé festivaly Wien Modern, Europe Young Classic v Berlíně anebo festivaly v Budapešti, v Kolíně nad Rýnem, v Katovicích či Barceloně. Marko Ivanović zároveň patří k vynikajícím praktikům v oblasti úprav, a to zdaleka ne pouze hudby tzv. vážného oboru, ale i dalších žánrů. 

Jako dirigent spolupracoval s různými českými a zahraničními orchestry (Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů, Filharmonia Sudecka v Polsku, Toyama Academy Orchestra v Japonsku). V roce 2003 se v polských Katowicích stal laureátem Mezinárodní soutěže mladých dirigentů Grzegorze Fitelberga. K nejvýznamnějším počinům Marka Ivanoviće patří jeho zatím první účast v hlavní koncertní řadě Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2010, kde vystoupil s velkým úspěchem se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. S pražským Národním divadlem spolupracoval původně externě (Ph. Glass: Kráska a zvíře, B. Britten: Curlew River), v září 2006 sem nastoupil do stálého angažmá a jako dirigent se podílel mj. na inscenacích Mozartovy opery La clemenza di Tito, opery-procesu Zítra se bude… a jazzové opery Dobře placená procházka pánů Suchého a Šlitra (zde se uplatnil také jako aranžér). 

Připomeňme rovněž Ivanovićovy aktivity v oblasti hudební propagace. Velkou oblibu si získaly jeho koncerty pro mládež, jejichž cykly probíhaly několik let při České filharmonii a nyní pokračují v Pardubicích.
 

Autor:  Materiály SOČR

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas