Petr Altrichter

Altrichter Petr - Foto: Archiv umělce

Altrichter PetrFoto: Archiv umělce

Dirigent

Tento umělec, vůdčí dirigentská osobnost na poli české i evropské vážné hudby se narodil v roce 1951. Vystudoval Ostravskou konzervatoř (dirigování a hru na lesní roh), poté studoval na JAMU pod vedením Richarda Týnského, Otakara Trhlíka, Františka Jílka, Josefa Veselky a Lubomíra Mátla. V roce 1976 získal druhé místo a zvláštní cenu na dirigentské soutěži v Besançon. Od té doby začal budovat svou mezinárodní kariéru. 

V roce 1977 se stal pomocným dirigentem Brněnské filharmonie a v průběhu let si s tímto tělesem vybudoval intenzivní a trvalý vztah. V roce 1987 začal pracovat se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, o tři roky později se stal jeho šéfdirigentem. 

S pražskými symfoniky debutoval ve Velké Británii v roce 1990, na festivalu v Edinburghu. Následně, v roce 1993 debutoval dirigent Altrichter v Londýně s Anglickým komorním orchestrem. S velkým úspěchem dirigoval v roce 1994 Královskou liverpoolskou filharmonii. Díky vynikajícímu ohlasu na společnou práci byl krátce poté jmenován hlavním dirigentem tohoto prestižního tělesa. 

Spolupráce s Královskou liverpoolskou filharmonií zaujímá období 1997 až 2001. Se jmenovaným orchestrem se Petr Altrichter objevil v roce 2000 na BBC Proms v Royal Albert Hall a rovněž s ním nahrál několik uznávaných snímků na vlastním labelu tělesa „RLPO live“. Ve Spojeném království Petr Altrichter spolupracoval také s BBC Symphony Orchestra, Royal Scottish National Orchestra a s Londýnskými filharmoniky. 

Od roku 1993 působil coby hudební ředitel Südwestdeutsche Philharmonie v Kostnici, v německém Bádensku Württembersku. V letech 2002-2009 byl šéfdirigentem Brněnské filharmonie. 

Petr Altrichter diriguje orchestry po celém světě a hostuje na předních světových festivalech. V posledních letech se při spolupráci s britskými hudebními tělesy významně zasazuje zejména o propagaci české hudby. 

Autor:  Materiály SOČR

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas