Robert Jindra

Robert Jindra - Foto: Martin Popelář

Robert JindraFoto: Martin Popelář

Dirigent

V roce 1999 absolvoval Pražskou konzervatoř v oboru klasický zpěv. Ve studiu pokračoval v oboru dirigování , který absolvoval v roce 2003. Od roku 1999 pravidelně spolupracuje s Dětskou operou Praha, kromě řady nastudovaných titulů realizoval s tímto souborem i nahrávky několika oper na CD.  

V letech 2000-2008 působil jako pedagog na Pražské konzervatoři, kde nastudoval a dirigoval opery: Žižkovské dvojzpěvy (Šimon Voseček), Dido a Aeneas (Henry Purcell), La clemenza di Tito, Le nozze di Figaro a Kouzelná flétna (Wolfgang Amadeus Mozart). Od ledna 2001 byl asistentem sbormistra v Národním divadle v Praze. V roce 2001 nastudoval a dirigoval ve Státní opeře Praha světovou premiéru oper soudobého skladatele Vladimíra Wimmera Rytíř a smrt a Jelizaweta Bam.  

Od ledna 2004 zastával v Národním divadle v Praze funkci asistenta dirigenta, podílel se na přípravě oper Nagano (Martin Smolka), Vanda (Antonín Dvořák), Montezuma (Lorenzo Ferrero), Aida (Giuseppe Verdi), Don Pasquale (Gaetano Donizetti), Don Giovanni (Wolfgang Amadeus Mozart), Tajemství (Bedřich Smetana ), La fanciulla del West (Giacomo Puccini), Falstaff (Giuseppe Verdi), Evžen Oněgin (Petr Iljič Čajkovskij). Spolupracoval také na projektu prvního kompletního provedení tetralogie Richarda Wagnera Prsten Nibelungův v Národním divadle v Praze v roce 2005, kde začal od sezóny 2005/2006 působit jako dirigent některých inscenací (Don Giovanni, Tajemství, Falstaff, Carmen, Così fan tutte, Káťa Kabanová). Spolupracoval s dirigentskými osobnostmi, jako jsou John Fiore, Asher Fisch a Gerd Albrecht. V roce 2006 započala jeho spolupráce s Deutsche Oper am Rhein (Düsseldorf/Duisburg), kde se jako hudební asistent šéfdirigenta Johna Fioreho podílel na přípravě inscenací Elektra (Richard Strauss) a Její pastorkyňa (Leoš Janáček).  

V následující sezóně 2008/2009 hudebně připravoval operní inscenace českých autorů jako je Dvořákova Rusalka, Janáčkova Káťa Kabanová, Věc Makropulos, Příhody lišky Bystroušky, Z mrtvého domu a podílel se také na přípravě tetralogie Prsten Nibelungův. V letech 2005-2008 dirigoval operu Don Giovanni během letní stagiony ve Stavovském divadle. V dubnu 2007 byl pověřen dirigováním závěrečného koncertu festivalu Opera 2007 ve Státní opeře Praha. V Norské královské opeře v Oslu debutoval se Straussovou Ariadnou na Naxu

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas