Stanislav Vavřínek

Vavřínek Stanislav - Foto: Petra Bzirská

Vavřínek StanislavFoto: Petra Bzirská

Dirigent

Stanislav Vavřínek vystudoval na Konzervatoři Brno flétnu a dirigování. Ve studiu dirigování pokračoval na pražské Akademii múzických umění u profesorů Elišky, Vajnara, Koutníka a Štycha. Po dokončení AMU absolvoval mistrovské kurzy Roberta Benziho ve Švýcarsku, které uzavřel koncertem s Bielskou filharmonií. 

V letech 1994-1998 byl hlavním dirigentem Pražského studentského orchestru. Natočil s ním řadu rozhlasových a televizních snímků, uskutečnil několik zahraničních cest a získal významné ceny: na mezinárodní soutěži v belgickém Neerpeltu 1. místo s nejvyšším oceněním "Suma cum laude" (1995) a v soutěži dětských a studentských orchestrů Concerto Bohemia, kterou organizuje Český rozhlas, obdržel s Pražským studentským orchestrem v rozmezí tří let dvě první ceny (1995 a 1996) a cenu absolutního vítěze (1997) za provedení Šostakovičovy Komorní symfonie c moll. V následujícím roce (1998) dirigoval Mezinárodní mládežnický orchestr na závěrečném festivalovém koncertě v japonské Šizuoce. 

Jako host vystoupil s Českou filharmonií, Hamburskými symfoniky, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, s Filharmonií Brno, Slovenskou filharmonií, Českým národním symfonickým orchestrem, Pražskou komorní filharmonií, Gdaňskou filharmonií a dalšími tělesy. Spolupracoval s mnoha významnými sólisty (Olga Kern, Bruno Canino, Ivan Moravec, Eugene Indjić, Sergej Krylov, Gabriela Beňačková, Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Ivan Kusnjer, Václav Hudeček, Pavel Šporcl, Sophia Jaffé, Jiří Bárta aj.), vystoupil na několika prestižních festivalech (Pražské jaro, Janáčkův máj, Pražské premiéry, Velikonoční festival duchovní hudby Brno, Svatováclavský hudební festival nebo MHF Šizuoka). Koncertoval v Německu, Rakousku, Belgii, Švýcarsku, Polsku, Španělsku, Japonsku. Natočil kompaktní disky s díly Mozarta, Haydna, Beethovena, Dvořáka, Čajkovského, Bartóka, Šostakoviče a dalších. V letech 2006-2010 působil jako pedagog na dirigentské katedře pražské Akademie múzických umění. 

V období 1999-2008 stál v čele Jihočeské komorní filharmonie České Budějovice jako její šéfdirigent. V září 2008 se stal šéfdirigentem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. 

Autor:  Materiály SOČR

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas