Tomáš Brauner

Brauner Tomáš - Foto: Archiv umělce

Brauner TomášFoto: Archiv umělce

Dirigent

Studoval hru na hoboj a dirigování na pražské Státní konzervatoři a v roce 2005 absolvoval Hudební fakultu Akademie múzických umění, obor dirigování, u Radomila Elišky, Františka Vajnara, Josefa Kuchinky a Petra Vronského. Následovala studijní stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u prof. Uroše Lajovice. V roce 2004 se zúčastnil dirigentských kursů ve Vratislavi, které vedl prof. Kurt Masur, v roce 2010 se stal Tomáš Brauner laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose v Aténách. 

V témže roce přijal post hlavního hostujícího dirigenta Plzeňské filharmonie. Dále Tomáš Brauner pravidelně spolupracuje se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, s aténským Orchestra of Colours, s Českým národním symfonickým orchestrem, s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, s Moravskou filharmonií Olomouc, se Severočeskou filharmonií Teplice, s Pražským komorním orchestrem, s Komorní filharmonií Pardubice nebo s Českou komorní filharmonií.  

V září 2007 hostoval u Státního moskevského rozhlasového orchestru, s nímž doprovázel přední sólisty z petrohradského Mariinského divadla a moskevského Velkého divadla. V dubnu 2008 se v hlavním městě Mexika podílel na nastudování Janáčkovy opery Její pastorkyňa v Palacio de Bellas Artes.
 

Opernímu repertoáru se věnuje v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde diriguje mj. Verdiho Rigoletta, Čajkovského Pannu orleánskou, Dvořákova Jakobína, Pucciniho Turandot nebo Cileovu Adrianu Lecouvreur. V sezoně 2008/2009 zde nastudoval Čajkovského balet Šípková Růženka a v listopadu 2010 titul Zvoník Maurice Jarrého. 

Od sezony 2008/09 se stal hostujícím dirigentem Státní opery Praha. Tady se podílel na nastudování Verdiho Otella, Massenetova Dona Quichotta a baletu Charlese Adama Giselle. Dále na uvedené scéně diriguje Rossiniho Lazebníka sevillského, Pucciniho Bohému, Verdiho Nabucca a Mozartovu Kouzelnou flétnu. 

Od roku 2009 Tomáš Brauner pravidelně spolupracuje s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě, kde diriguje Mozartova Dona Giovanniho a Čajkovského Spící krasavici. V sezoně 2010/2011 zde nastudoval Verdiho Nabucca a Romea a Julii od Charlese Gounoda. 

Autor:  Materiály SOČR

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas