Tomáš Hanus

Hanus Tomáš - Foto: Archiv umělce

Hanus TomášFoto: Archiv umělce

Dirigent

Dirigování vystudoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě Jiřího Bělohlávka. V roce 1999 se stal vítězem Mezinárodní dirigentské soutěže v polských Katowicích. 

Jako asistent dirigenta Jiřího Bělohlávka spolupracoval na nastudování Janáčkovy Káti Kabanové ve Finské národní opeře (2003) a Smetanovy Čertovy stěny v Národním divadle v Praze (2001). Znovuuvedení obou inscenací pak sám také dirigoval. Od roku 2007 působil po dvě sezony jako šéf opery Národního divadla Brno. 

V sezoně 2006/2007 úspěšně debutoval v Opéra National de Paris (Bastille), kde hudebně nastudoval inscenaci Janáčkovy Věci Makropulos. V sezoně 2009/10 se do Paříže vrátil a s Janáčkovou operou sklidil opět zasloužené uznání. Zároveň ji nastudoval v pražském Národním divadle. Ve stejném období debutoval s Janáčkovou Její pastorkyní v Bavorské státní opeře, kam se v sezoně 2010/11 vrátí s Dvořákovou Rusalkou. V lednu 2010 se poprvé představil rovněž v Polské národní opeře. 

Z nedávných vystoupení Tomáše Hanuse připomeňme jeho debut na festivalu Mostly Mozart v New Yorku, dále spolupráci s Gävle Symfoniorkester ve Švédsku, s Národní filharmonií ve Varšavě nebo milánským orchestrem I Pomeriggi Musicali. Mezi vrcholné úspěchy z posledního období patří jeho debut u BBC Symphony Orchestra, hostování u Netherlands Radio Symphony Orchestra, spolupráce s Islandským symfonickým orchestrem a s renomovaným švýcarským souborem Musikkollegium Winterthur v curyšské Tonhalle. 

V sezoně 2009/10 absolvoval jako orchestrální dirigent debuty se Stuttgartským operním orchestrem, s North Netherlands Symphony Orchestra a v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro i se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Nadále spolupracuje s tuzemskými tělesy, zejména se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů. 

Tomáš Hanus pořídil několik nahrávek s Pražskou komorní filharmonií a Filharmonií Brno, jeho snímky se vyskytují také v archivu Českého rozhlasu. Na jeho prozatím posledním kompaktním disku zní symfonie Viktora Ullmanna v provedení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. 

Související weby

www.tomas-hanus.com

Autor:  Materiály SOČR

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas