Video16. října  2014  

Exkluzivní provedení Requiem op. 89 Antonína Dvořáka v Ostravě

Janáčkova filharmonie Ostrava - Foto: Janáčkova filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie OstravaFoto: Janáčkova filharmonie Ostrava

Festivalovou událostí číslo jedna bylo uvedení rozsáhlého duchovního díla Requiem op. 89 Antonína Dvořáka v Kostele Panny Marie Královny v Mariánských Horách v Ostravě.

Simona Houda-Šaturová - Foto: Helena Petáková

Simona Houda-ŠaturováFoto: Helena Petáková

Více jak devadesátiminutové dílo, které je uváděno zřídkakdy, zahájilo 1. září tohoto roku Svatováclavský hudební festival (11. ročník) a byl to právě jeho ředitel Igor Františák, který po devíti letech opět vyzval dirigenta Jakuba Hrůšu, aby se v Ostravě ujal jeho provedení. Jeden z nejnadanějších dirigentů mladé generace vycházel z neokázalosti, které Dvořákovo Requiem přináší, a plně respektoval vnitřní, hloubavou sílu této mše za zemřelé. Ve zcela zaplněném chrámu se mu podařilo dosáhnout atmosféry hluboké koncentrace - mše v jeho provedení nabídla hluboký vděk za největší dar, kterým je život sám, úlevu i smíření s odchodem na věčnost. 

Dirigent Jakub Hrůša - Foto: Jakub Hrůša

Dirigent Jakub HrůšaFoto: Jakub Hrůša

Festival v Birminghamu oslovil Antonína Dvořáka s objednávkou na zkomponování díla „nejvyšší závažnosti“ a Antonín Dvořák reagoval na tuto výzvu právě Requiem, které napsal během deseti měsíců v roce 1890 a 9. 10. 1891 také sám ve světové premiéře dirigoval. Jak z dobové korespondence vyplývá, na tomto díle si Antonín Dvořák velmi zakládal a vnímal jej jako další krok kupředu ve své kompoziční práci. Nacházel se ve skvělém rozpoložení, na vrcholu svých tvůrčích sil (bylo mu 49 let) se silnou vírou v sebe samého a duchovní bohatství, které mu přinášela pevná víra v Boha.  

Requiem op. 89 je členěno na dva velké oddíly, které jsou rozdělené na základě liturgického textu. První ilustruje obraz posledního soudu (osm částí) a druhý (pět částí) útěchu a smíření. Během celého díla se neustále vrací základní motiv- f ges e f. Jednotlivé věty nejsou kontrastní, přinášejí podobnou náladu a plynou ve velkorysých časových plochách. Také proto se mohou posluchači dostat až do jakéhosi transu, ze kterého se se vracejí zpět duchovně očištěni, šťastni a smířeni, byť smutek nad pozemskou konečností přetrvává. 

Requiem op. 89 provedla na letošním Svatováclavském hudebním festivalu Janáčkova filharmonie Ostrava společně s Českým filharmonickým sborem Brno (sbormistr Petr Fiala). Sólových partů se ujala Simona Šaturová (soprán), Veronika Hajnová (alt), Richard Samek (tenor) a Martin Gurbaľ (bas). Dirigoval Jakub Hrůša.  

Audio záznam pořídil mistr zvuku Lubomír Výrek a hudební režisér František Mixa, video záznam Multimediální oddělení Českého rozhlasu v čele s Radomírem Šofrem. 

Autor:  Renáta Spisarová

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas