Video12. září  2016  

Kateřina Javůrková druhá na ARD Mnichov. Podívejte se na videozáznam s jejím soutěžním výkonem

Kateřina Javůrková - Foto: Archiv Kateřiny Javůrkové

Kateřina JavůrkováFoto: Archiv Kateřiny Javůrkové

V neděli byla za svůj výkon odměněna druhou cenou hornistka Kateřina Javůrková na prestižní soutěži ARD v Mnichově.

Porota udělila dvě druhé ceny, s Kateřinou Javůrkovou ji získal německý hornista Jan Gruber, který zároveň získal i cenu publika. Dále získali dvě třetí ceny Félix Dervaux a Nicolas Ramez z Francie. První cena nebyla udělena. Soutěže se zúčastnilo 40 hornistů z celého světa, kteří byli vybráni na základě zaslaných nahrávek, o ceny se soutěžilo ve třech kolech. Českou republiku zastupoval na soutěži ještě hornista Mikuláš Koska, člen Filharmonie Brno.  

„Hrála jsem Haydnův a Mozartův koncert a ve finále Druhý koncert Straussův, hrála jsem Schumanna, Pendereckého, Hindemitha i skladbu napsanou přímo pro soutěž.“

"Jestli jsem něčím opravdu zabodovala? Ve druhém kole byla možnost výběru a já si náhodně zvolila kompozici od Karlheinze Strockhasena, kterou jsem neznala. Ostatní asi ano - a protože se v ní nejen hraje, ale jsou v ní předepsány i prvky choreografie a pantomimy, nevybrali si ji. Byla jsem jediná. Ale je to dobře udělaná skladba - a tak si nakonec myslím, že to bylo moje plus," líčí Javůrková průběh soutěže. 

Kateřina Javůrková je členkou České filharmonie. V roce 2013 zvítězila v interpretační soutěži Pražského jara. Působila také v orchestru PKF-Prague Philharmonia a hraje v komorním souboru Belfiato Quintet. 

Scarlatti, toppromo - Foto: Aleš Vavřík

Autor:  Petr Veber

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas