Video4. prosince  2015  

Koncert k narozeninám Jeana Sibelia. Hraje Symfonický orchestr Finského rozhlasu

Helsinki, pominík Jeana Sibelia - Foto: Petr Veber

Helsinki, pominík Jeana SibeliaFoto: Petr Veber

Přímý přenos z Kongresového centra v Hämeenlinně, rodišti skladatele, v den 150. výročí narození klasika finské hudby. Hraje Symfonický orchestr Finského rozhlasu, dirigent Hannu Lintu, sólistkou je Christel Lee, čerstvá vítězka Sibeliovy houslové soutěže 2015.

 

Na programu jsou tři skladby – symfonická báseň Tapiola, Koncert pro housle a orchestr d moll op. 47 a Symfonie č. 2 D dur op. 43.
Mladá americká houslistka jihokorejského původu vyrostla v Kanadě. V roce 2011 absolvovala Juilliard School of Music v New Yorku.
Jean Sibelius (1865 - 1957) je v dějinách evropské hudby vnímán jako samorostlý tvůrce stojící na pomezí romantismu a moderny, tvůrce navíc výrazně ovlivněný severskou literaturou, zejména eposem Kalevala. Jeho hudba se stala od 90. let 19. století symbolem boje za nezávislost a svobodu Finska - podstatným způsobem vyjádřila a současně podpořila snahu Finů po národním sebeurčení. Finsko bylo po sedm století ovládáno Švédy a pak po celé 19. století carským Ruskem. Samostatnost získalo v roce 1917. 

Čtěte také: Den s Jeanem Sibeliem

Záznam koncertu vysílá stanice Český rozhlas Vltava 15. prosince od 20:00. 

Scarlatti, toppromo - Foto: Aleš Vavřík

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas