Video24. února  2016  

Podívejte se na videozáznam koncertu Dvořákova Requiem v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu

Koncert SOČR v Rudolfinu, Requiem Antonína Dvořáka - Foto: Petr Horník, SOČR

Koncert SOČR v Rudolfinu, Requiem Antonína DvořákaFoto: Petr Horník, SOČR

Zvučná jména pěveckých sólistů ze Slovenska byli ozdobou provedení Requiem Antonína Dvořáka. Koncert se odehrál 22. února 2016 v pražském Rudolfinu a vznikl ve spolupráci s Pražským filharmonickým sborem.

 

Eva Hornyaková, Terézia Kružliaková, Peter Berger a Jiří Sulženko spojili své síly s Pražským filharmonickým sborem pod vedením Lukáše Vasilka, rozhlasovými symfoniky a jejich šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem. 

Kvůli zdravotní indispozici z projektu odstoupil basista Štefan Kocán, nahradí jej Jiří Sulženko. 

Koncert SOČR v Rudolfinu, Requiem Antonína Dvořáka - Foto: Petr Horník, SOČR

Své Requiem zkomponoval Dvořák na přelomu 80. a 90. let 19. století, v době, kdy se už mohl těšit z mnoha úspěchů. Nevíme úplně přesně, z jakého podnětu toto své myšlenkově nejhlubší dílo vytvořil. 

Snad se s blížící padesátkou rozhodl bilancovat a zásadně vyslovit vše, k čemu se jako skladatel i člověk dopracoval. Requiem je zpovědí o jeho vztahu k Bohu, v níž se zároveň pokouší zodpovědět nejzákladnější otázky po smyslu lidského bytí. Jsou zde vyjádřeny naděje, obava ze smrti, bolest z odchodu blízkých, čistota víry a duchovnost. 

Čtěte také: Antonín Dvořák na webu Klasika

Rozsáhlé dílo prostupuje čtyřtónová hudební myšlenka, působivý motiv, který zaznamenáme hned zkraje. Dvořákova fantazie jakoby neznala hranic: motiv totiž zazní téměř dvěstěkrát v nesčetných variantách, aniž by vznikal dojem monotónnosti. 

Čtěte také: Rozhovor s šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem

Autor:  Jitka Novotná

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas