portal1. července  2008  

Kosovští Srbové mají vlastní alternativní parlament

Kosovo - Priština - Foto: cs.wikipedia.org

Kosovo - PrištinaFoto: cs.wikipedia.org

Legálnost zmíněné instituce má několik ale. Volby do srbských občin na severu Kosova označila Správa OSN předem jako neplatné. Už proto, že kosovští Srbové bojkotovali listopadové celo kosovské komunální volby. Srbové zkrátka odmítli hlasovat, když už bylo téměř předem jasné, komunální volby v Srbsku, za jehož součást se považovaly byly naplánovány na květen roku letošního.

 

Kosovští Srbové mají vlastní alternativní parlament

Vložit na svůj web

Mezitím vyhlásila dosavadní srbská provincie v únoru samostatnost, čímž vznikl útvar, který většina z nich nikdy neuzná. Kosovští Srbové od počátku tvrdí, že pro ně nový stát neexistuje, čímž bylo nutné volit společně celo srbským hlasováním 11. května. 

Dalším otazníkem je i ustavující zasedání nového sdružení severo kosovských občin. Z 45 očekávaných delegátů se jich dostavilo pouze 30 ze 45. Většinou z nacionalistické Srbské radikální strany a Demokratické strany Srbska. 

Zástupci těchto stran také obsadili všechny vedoucí orgány. Zbylých 15 zástupců prý dorazí na příští zasedání, až stéle probíhající rozhovory o vytvoření vlády Srbska - tedy zástupci Demokratické strany srbského prezidenta Borise Tadiče a jeho spojenců ze strany hospodářský reformátorů, nazvané G-17 plus. Ani to však není jisté. Podle OSN lze předpokládat, že po vytvoření nové vlády oficiální Bělehrad změní politiku v otázce Kosova. Ne že by se snad Srbsko snažilo odtrženeckou provincii uznat, nicméně jeho podpora alternativním srbským institucí bude omezená. Ustavujícího zasedání Sdružení srbských občin severu Kosova se účastnili zástupci stran, poražených v celonárodních srbských volbách. Sjezdu občin Severu se účastnili výhradně nacionalistické strany poražené ve volbách celo srbských- Radikálů a Demokratické strany Srbska dosavadního premiéra Koštunici. A také několik autobusů rowdies fotbalového klubu Crvena zvezda Beobrad, nechvalně proslulých při účasti na vypalování vypalovaní ambasád těch zemí které Kosovo uznaly. A také zástupci Srbů z Černé Hory a Makedonie. 

Na setkání v místě Gazimestan , pak promluvil patriarcha Raško-prizrenské eparchie, pod níž spadá i Kosovo Artemije. 

A jednu zprávu na závěr. V posledních týdnech se poněkud pozapomínalo na instituce, dohlížející na bezpečnost v Kosovu-tedy zejména mezinárodní vojenskou misi KFOR, které věří největší skupina Kosovanů všech národností. Ne příliš pak kosovské policii. Zástupci Srbů z jižní části Kosova, zejména v okolí města Gračanica se obávají nízké úrovně bezpečnostních, Kosovských policejních sil. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas . 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo 6 (archivováno)
Čas vysílání: pořad jsme vysílali do února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas