portal9. června  2010 v 09:35  

Robert Břešťan: Bratří Mašínů Cesta na severozápad

Ctirad Mašín v roce 1950 - Foto:  redakce Post Bellum

Ctirad Mašín v roce 1950Foto:  redakce Post Bellum

Je to zvláštní symbolika. V den, kdy se mi dostala do rukou nová kniha o osudech skupiny bratří Mašínů „Cesta na severozápad", zemřel Ota Rambousek. Bojovník proti nacistické i komunistické totalitě, proslulý agent chodec, vězeň komunismu, později emigrant a také spisovatel, autor knihy „Jenom ne strach", první, která o Mašínech byla napsána.

Byl to právě Rambousek, který dostal do rukou autentický záznam vzpomínek Ctirada Mašína, doplněný o strohé poznámky jeho bratra Josefa. Sepsal knihu a nabídl ji k publikaci Josefu Škvoreckému v jeho exilovém nakladatelství 68 Publishers. Škvorecký nakonec odmítl - na základě posudků, které různě zpochybňovaly věrohodnost textu a obávaly se i reakce komunistického režimu v Československu. Rambouskova kniha proto vyšla až v roce 1990. 

Nyní, o dvacet let později, nakladatelství Academia vydává v syrové autentické podobě hlavní zdroj Rambouskovy knihy - to, jak útěk viděli a prožívali jeho bezprostřední (tedy přeživší) účastníci, Josef Mašín, Milan Paumer a především Ctirad Mašín. 

Poctivě vybavená publikace je kritickým vydáním původního strojopisného záznamu, na levé straně obsahuje faksimile originálu Mašínových zápisků, na pravé je přepis s bohatými poznámkami a vysvětlivkami. Knihu doprovází i pozoruhodná fotografická příloha a zajímavá předmluva i doslov, který čtenáři připomíná nutný historický kontext. Odpůrce činů bratří Mašínů kniha ani doplňkové texty rozhodně nepřesvědčí. Ale ty nakonec nepřesvědčí nic a nikdo. Zejména pokud boj proti komunismu dělí na správný a špatný podle toho, zda při tom byly nebo nebyly porušovány tehdy platné totalitní zákony… 

Cesta na severozápad podle očekávání nenabízí čtení typicky románové, komplexní a orientované na čtenáře, jaké jsme mohli číst v jiné knize o Mašínech "Zatím dobrý" spisovatele Jana Nováka. Nová kniha si na nic nehraje, nebeletrizuje, ale i tak se čte jedním dechem. Vzpomínky Ctirada Mašína působí na čtenáře svou přímočarostí tak trochu jako vyprávění kamaráda v hospodě - skvělého a strhujícího vypravěče, ale pomyslného člověka nad pivem až napadá, že to, co tenhle chlapík zažil (a přežil) prostě není možné; že si musí vymýšlet. 

Malá ukázka: „Mohli jsme je vidět škvírami mezi větvemi. Někdo skákal po naší hromadě, 20 cm od Radkova obličeje. Šeptali jsme si, že budeme střílet teprve, až kdyby nás objevili. Někdo se ptal velitele, co mají dělat s těmi hromadami větví. Někdo navrhl, že by je měli zvednout a podívat se pod ně. Začali to hned zkoušet. Někdo cloumal větvemi v naší hromádce. Nešlo to však a hlas výše z mýtiny se ptal, jestli nemají dát do každé hromádky pár ran," zaznamenal Ctirad Mašín a přidal i postřeh Milana Paumera: „Představoval jsem si, jaké to bude, až mi poleze kule do těla, a uvažoval jsem, zda půjde skrz, nebo jestli zůstane ve mně. Měl jsem obavu, abych nezařval, jestli ji dostanu." 

Posluchač se diví, možná nechce věřit, jenže fakta nakonec mluví pro vypravěče… Dokladů o tom, že si přeživší - Mašínovi i Paumer - nijak nevymýšleli, je ostatně plný i dobový československý i východoněmecký tisk, z něhož editoři knihy Petr Blažek a Olga Bezděková v publikaci také citují. 

Podstatné je zmínit, že "Cesta na severozápad" se týká jen útěku samotného. Vzpomínky se tak nezaobírají nejkontroverznějšími body odbojové činnosti bratří Mašínů - jako je zabití pokladníka, přepadení policejní stanice a podřezání strážmistra omámeného chloroformem. 

Mašínovi a spolu s nimi Milan Paumer pořád budí kontroverze. (O Mašínech se mimochodem chystá i film a to bude teprve něco…) Kontroverzní jsou zejména proto, že měli to štěstí a přežili, jak trefně poznamenává v doslovu historik, právník a publicista Milan Hulík: „Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák (další členové odbojové skupiny), mohli být rehabilitováno, protože už nikomu nejsou živou výčitkou - vždyť byli popraveni. Jak by bylo všechno jednoduché, kdyby byli Mašínovi popraveni jako jejich druzi. Vyřídilo by se to nějakou medailí, spíše však úctyhodným zapomněním, možná třeba i nějakým věncem u nějakého pomníku bezejmenných obětí komunismu. Oni ale přežili." 

 

Robert Břešťan: Bratří Mašínů Cesta na severozápad

Vložit na svůj web

Autor je šéfredaktor ČRo Rádia Česko 

Autor:  Robert Břešťan  (bre)
Pořad: Glosa Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace