Češi ve světě5. června  2018 v 11:30  

Buchty a loutky zavítaly mezi malé krajany v Belgii

Krajanské loutkové divadlo Peruchet - Foto: Filip Nerad

Krajanské loutkové divadlo PeruchetFoto: Filip Nerad

Královské loutkové divadlo Peruchet stojí v bruselské čtvrti Ixelles. V přízemním bílém domku je malé muzeum marionet a divadelní sál. Už počtvrté letos hostil Evropský loutkový festival. Český soubor Buchty a loutky a jejich představení O neposlušných kůzlátkách na něj přilákaly asi stovku malých Čechů a Belgičanů a jejich rodičů, kteří zcela zaplnili historický divadelní prostor.

Představení zaštítil český krajanský spolek Beseda. Ten patří k jednomu z nestarších spolků. Akce pro děti pořádá od samého počátku. „Mikuláš, dětské soutěže, loutková divadla, vycházky do přírody,“ vyjmenovává současná předsedkyně spolku Olga Schmalzriedová aktivity, kterým se beseda věnuje. „Spolek byl velmi aktivní i mezi válkami. Z té doby tu máme dodnes zachované loutky. Bylo slavné, hrálo dokonce na centrálním bruselském náměstí Grand Place.“ 

Loutky si evidentně získaly pozornost malých diváků přes sto lety stejně jako dnes, o čemž svědčí nadšený potlesk pro spolek Buchty a loutky a jejich neposlušná kůzlátka. 

Autor:  Filip Nerad

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas